Desítky dětí ve čtvrtek přivítali pedagogové základních škol v Králově Dvoře u zápisu do prvních tříd. Předškoláky při tomto významném životním kroku provázeli rodiče. Na některých z nich byla vidět určitá nervozita. „Deniska se na zápis těšila už několik dnů. Já si ale nejsem jistá, jestli ji nakonec do školy přijmou, protože ji stále trochu činí problémy vyslovovat r,“ poznamenala Marta Holá.

Ředitel Základní školy Králův Dvůr v Jungmannově ulici, která už několik let otevírá dvě první třídy, předpokládá, že se k nim letos přijde zapsat více než 55 dětí. „Počítám, že jejich počet bude stejný jako v loňském roce, kdy jsme měli u zápisů 55 dětí. Jen z mateřské školky dorazí k zápisu 30 dětí,“ poznamenal ředitel králodvorské základní školy Evžen Krob.

Do základních škol v Králově Dvoře se ale nehlásí jen místní městské děti, k zápisu do prvních tříd každoročně přivezou své ratolesti i rodiče z některých spádových obcí. V Králově Dvoře pracují, a tak se jim zde vyplatí umístit do základní školy i děti. „Vždy jsme přijali všechny děti, které k nám k zápisu přišly. Nikdy jsme nikoho neodmítli,“ upozornil Evžen Krob.

A co na děti u zápisu čekalo? „Měly by umět rozpoznat barvy, tvary, namalovat obrázek a odříkat básničku. Také zkoušíme, kdo z dětí se dokáže u zápisu tiskace podepsat. Ale není to povinné,“ prozradila zástupkyně ředitele Základní školy Králův Dvůr Počaply Libuše Suchantová.

V počapelské základní škole by se podle odhadů vedení školy mělo ve čtvrtek zapsat kolem 25 dětí. „V naší škole máme jen jednu první třídu a proto nemáme strach, že bychom ji dětmi nenaplnili,“ poznamenala Suchantová s tím, že loni jim k zápisu nakonec přišlo 29 předškoláků.

Atmosféra zápisů byla pohodová a děti neskrývaly své pocity. „Do školy se moc těším,“ tvrdila malá Adélka.