„Je jich opravdu hodně. Zejména v současné době, kdy hodně mrzne, nám lidé kácí v lesích na černo. Požádali jsme proto o pomoc i policii,“ uvedl k situaci zástupce lesního správce nižborské lesní správy Radek Adam.

Topná sezona se lidem výrazně prodražuje, a proto si někteří z nich jdou palivo raději ukrást do lesa. Z lesních porostů tak v těchto dnech mizí vše, co hoří a čím se dá topit. I kvalitní kulatina. Někteří zloději jsou velmi pracovití. Porazí vzrostlý strom a pařez pečlivě zakryjí.

V Nižboru někdo dokonce pokácel a rozřezal statný dub zimní. Z lesního porostu si pak odvezl zhruba čtyři metry rozřezaného dřeva. „Majiteli lesa tím způsobil škodu za sedm tisíc korun,“ uvedla k případu mluvčí berounské policie Lenka Uriánková.

Trpké zkušenosti mají se zloději dřeva i lidé, kteří s revírníky uzavřeli smlouvu o samovýrobě. „Náš revírník mi v lese označil stromy, které mohu pokácet. Celý uplynulý víkend jsem dělal v mraze a připravil si metrového dřeva víc, než jsem stačil odvézt. V pondělí jsem si jel pro zbytek a myslel jsem, že budu vraždit. Nějaký syčák mi ho ukradl,“ popsal svou neblahou zkušenost se zloději dřeva David Novotný z Králova Dvora.

Krádeže dřeva se velmi těžce dokazují. Aby byl jeho zloděj potrestán, tak by ho musel někdo chytnout přímo při činu.

„Některé lidi, kteří nám kradou dříví, i známe, tak dáme policii typ. Těch, co se chytí přímo při činu, je málo,“ poznamenal Radek Adam.