Obyvatelé Berouna již začínají být netrpěliví. Uplynulo již více než sedm let od katastrofálních povodní, které pustošily Beroun a lidé žijící v blízkosti Berounky stále marně čekají na slíbená protipovodňová opatření.

Lidé chtějí ochranu proti povodni

„Tehdy se nám narodila vnučka a my jsme úzkostlivě sledovali, jak stoupá hladina řeky. Bydlíme na Závodí blízko řeky, takže se nám povodeň nevyhnula. Děsím se toho, že bych podobnou hrůzu měla zažít znovu,“ říká paní Hana z berounského Závodí a dodává: „Tak velká katastrofa a stále marně čekáme na nějaké protipovodňové opatření. Stále se nic neděje.“!

„Město Beroun má vypracovaný projekt na stavbu pevných a mobilních protipovodňových hrází,“ upozorňoval již před rokem starosta Berouna Jiří Besser. V současné době se 260 milionový projekt, který bude z části hrazen ze státní pokladny a z části ze zdrojů Evropské ulice, opět posunul blíže k samotné realizaci. Beroun by se měl podílet jen na mobilních povodňových stěnách.

„V současné době je schvalovací proces v konečné fázi. Tento týden jsem absolvovala jednání s generálním ředitelem Povodí Vltavy s.p. ing. Slancem a hovořili o dalším postupu,“ sdělil Berounskému deníku Jiří Besser. Podle jeho informací by se projekt měl zrealizovat v časovém horizontu let 2010 – 2013.

Stavba snad začne už v příštím roce

Konkrétnější informace poskytla tisková mluvčí Povodí Vltava Petra Krainová. „Beroun zatím nemá dokončenou dokumentaci. Pokud ji stihne předat ještě do konce roku, teoreticky by se mohla v příštím roce začít výstavba realizovat,“ vzkázala Berouňanům Petra Krainová.

Beroun musel v průběhu několika uplynulých let vyřešit věcná břemena s vlastníky pozemků, kterých se výstavba hrází dotkne. V některých případech bylo jednání složité a zdlouhavé a tím se celý proces zpomalil.