Žadatelé v rámci tohoto programu mohou získat dotaci na odstraňování bariér v budovách domů s pečovatelskou službou a v budovách městských a obecních úřadů, nebo na distribuci euroklíčů. Na projekty má ministerstvo nachystáno 15 milionů korun. Tyto peníze poputují na vybudování plošin i vstupů do objektů obecních a městských úřadů a na odstranění bariér, které představují omezení pro naše handicapované spoluobčany. Bezbariérové přístupy jim usnadní jejich těžký život.
Na městské úřady v berounském regionu mají vesměs vozíčkáři přístup zajištěný. Na ten berounský mají k dispozici v přízemí budovy bezbariérový přístup a do ostatních pater se dostanou výtahem. „Bezbariérový přístup i výtah najdou v zadní části budovy městského úřadu před městskou policií. Tyto přístupy se hodně využívají při svatbách. Pomocí plošiny se handicapovaní lidé nyní dostanou až do obřadní síně,“ vysvětlil místostarosta Berouna Michal Mišina.
V Králově Dvoře prozatím v budově radnice bezbariérový přístup vozíčkáři nenajdou. „V současné době je na budově radnice pouze zvonek. Když ho využijí, pracovník městského úřadu jim pomůže zajistit vše potřebné,“ konstatoval starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že město Králův Dvůr nechalo zpracovat projekt na rekonstrukci budovy radnice s využitím zadních prostor. „V tomto volebním období ale tuto investiční akci zatím v plánu nemáme. K našim prioritám nyní patří školka a sběrný dvůr," vysvětlil Petr Vychodil.
Program Bezbariérové obce je rozdělen na dva podprogramy. V rámci prvního podprogramu nazvaného Odstraňování bariér v budovách domů s pečovatelskou službou a v budovách městských a obecních úřadů je cílem poskytnout státní podporu investičních a neinvestičních záměrů obcí při odstraňování bariér v budovách městských a obecních úřadů a v budovách domů s pečovatelskou službou.
Podpora půjde na odstraňování bariér při vstupech do budov a výstupech z nich. Dále je určena také na odstraňování bariér uvnitř budov, bezbariérové úpravy sociálních zařízení ve veřejných prostorách a na pořizování zdvižných a transportních systémů. V rámci tohoto podprogram si mohou obce rozdělit deset milionů korun.
Druhý podprogram nazvaný Euroklíč má zajistit osobám se sníženou schopností pohybu rychlou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení. Jeho cílem je, aby tato zařízení byla osazena jednotným eurozámkem a současně byla systémově zajištěna distribuce euroklíčů. Na tento podprogram je připraveno pět milionů korun.
V Hořovicích chybí bezbariérové přístupy v dopravní infrastruktuře a vozíčkářům chybí i při návštěvě místního zámku. V něm není ani bezbariérové WC.
„Náš městský úřad bezbariérové přístupy má. V přízemí máme bezbariérový přístup do obou budov. V budově, kde si lidé vyřizují pasy, občanské průkazy a další potřebné věci, tak tam mají vozíčkáři k dispozici i bezbariérový výtah,“ uvedl starosta Hořovic Jiří Peřina.