Obyvatele Berounských panelových domů začali s příchodem chladného počasí obtěžovat bezdomovci, kteří hledají úkryt před zimou ve společných prostorách domů. „Chápu, že je jim venku zima a že se chtějí někde schovat. Ale my jsem měli v baráku od nich načůráno v koutě, zkrátka opili se tam a chovali se hůř než zvířata. Ať se pak nikdo nediví, že na ně voláme policii,“ vyprávěla nám svůj vlastní zážitek paní Růžena, která bydlí v paneláku v centru Berouna.
Velitel berounských strážníků Pavel Novák o situaci ví své. „Tento problém se opakuje každý rok. Lidé bez přístřeší se snaží schovat někde před zimou, a tak si vybírají velké paneláky, kde je větší anonymita a snáze se dovnitř dostanou,“ uvedl Pavel Novák. Bezdomovci se pak schovají ve sklepních kójích nebo v jiných společných prostorách domů. „Často se posilní alkoholem a dělají nepořádek. Na základě telefonátů od občanů pak přijíždíme a bezdomovce z domu vyvádíme. Někdy je místo, kde se rozhodli přenocovat, silně znečištěno a bezdomovci jsou často hodně agresivní,“ popisuje problémy s lidmi bez přístřeší Pavel Novák.
Farní charita Beroun pro muže bez přístřeší provozuje Azylový dům sv. Jakuba, který je v berounské čtvrti Zavadilka. Azylový dům má nepřetržitou provozní dobu a svým klientům poskytuje jednorázové nebo souvislé ubytování, strava, hygiena, ošacení, pomoc při řešení sociální situace, poradenství a pracovní terapii. „K dispozici máme 16 lůžek a dvě přistýlky, v současnosti naše služby vyžívá devět klientů,“ uvedla zástupkyně vedoucího azylového domu Petra Müllerová. Zároveň ale upozorňuje, že lidé musí dodržovat stanovená pravidla. „Klienti nesmí být v silně podnapilém stavu, nesmí přinášet do azylového domu drogy, nebezpečné předměty. Musí se sžít s komunitou, střídat se v úklidu,“ vyjmenovala některá pravidla Petra Müllerová.
www.berounsky.denik.cz