Mrazivé počasí posledních dnů nejvíc trápí lidi bez přístřeší. Před všudypřítomnou zimou se snaží uchránit, jak jim možnosti dovolují.

Svůj vlastní boj se zimou svádí i berounský bezdomovec Franta. „Azylák na Zavadilce je úplně plný, vím to od chlapů. Takže si musíme pomoct sami, jak se dá. Používáme třeba noviny, které nám trochu udrží teplo, prostě co nejvíc vrstev oblečení na sebe. A pak máme samozřejmě svoje místa, kde se můžeme ohřát, ty vám ale říkat nebudu,“ sdělil pro Berounský deník Franta.

Lidé bez přístřeší mají na Berounsku k dispozici denní stacionář, který je umístěn v centru Berouna v Komunitním centru. Pro přespání slouží Azylový dům sv. Josefa na Zavadilce, který je jediný svého druhu v celém regionu. Ten je však neustále obsazený.

„Kapacitu máme zcela naplněnou nejen v těchto dnech, ale třeba i v letních měsících. Určitě je potřeba podobná zařízení na okrese podporovat a nebo alespoň rozšířit ten stávající,“ uvedl na adresu nedostatečné kapacity azylového domu pro lidi bez přístřeší jeho šéf Karel Schreiber.
V současné době je kapacita noclehárny deset lůžek, v ubytovně může přespat až 19 lidí.

Velké mrazy zaměstnaly také pracovníky záchranné služby Trans Hospital. O víkendu museli ošetřovat omrzliny sedmnáctiletého mladíka, který se vydal pěšky z oslavy v Zadní Třebani do Řevnic. „Byla to malá pátrací akce. Chlapec si totiž spletl směr a místo do Řevnic se vypravil směrem na Svinaře,“ popsal Berounskému deníku Bořek Bulíček z Trans Hospitalu.

Po půl hodině hledání, do kterého se kromě přivolaných záchranářů zapojily i dvě policejní hlídky, našli pracovníci řevnické záchranky ztraceného mladíka na silnici u Svinař. „Chlapec byl značně promrzlý. Ošetřili jsme ho a předali policii,“ uvedl Bořek Bulíček.

Mladík měl podle něj velké štěstí, že sebral odvahu a zavolal na tísňovou linku. „V takových mrazech se může stát, že člověk si třeba pod vlivem alkoholu neuvědomí nebezpečí a doslova si ustele na sněhu,“ upozornil záchranář. Takový spáč pak může na promrzlé sněhové pokrývce snadno nalézt smrt.