A takových lidí bude tentokrát víc než dost. Volby se totiž kříží se státním svátkem a na něj navazující dva dny podzimních prázdnin. Spousta rodin s dětmi proto tento prodloužený víkend míří mimo svůj domov.

„Jedeme s našimi kluky na chatu, kterou máme u Kutné Hory. Chceme vyrazit hned, jak přijdou ze školy, takže k volbám nepůjdeme. Volební průkaz? Ten si brát nebudeme, jedeme si odpočinout, hledat tam místní volební místnost nechceme," svěřila se nám Jarka Marešová.

Přesto ještě není pozdě. Voličský průkaz si totiž i paní Jarka může vyzvednout na berounské radnici ještě dnes. „Poslední šanci získat voličský průkaz mají zájemci dnes do 16 hodiny. Stačí, když si sebou vezmou platný průkaz totožnosti," uvedl vedoucí správního odboru Městského úřadu v Berouně Kamil Choc. Ten nám také prozradil, že do včerejšího odpoledne si lidé vyzvedli zatím 187 voličských průkazů. „To je zhruba stejný zájem, jako při prezidentských volbách. Počet zájemců se v posledních době zvětšuje," konstatoval Kamil Choc.

Kromě volebních průkazů vydávají ale i volební lístky lidem bez domova, kteří mají adresu na berounské radnici. „Není ale zvykem, že by si volební lístky vyzvedávali. Chodí si sem ale pro svou ostatní poštu, v takovém případě jim úřednice dá i volební lístky," uvedl Kamil Choc. Podle běžné praxe z posledních voleb, ve chvíli, když už bezdomovci k volbám dorazí, většinou si kandidátky vyzvedávají přímo ve volební místnosti.