Někteří bezdomovci přežívají na ulici i v silných mrazech, mají už svá osvědčená místa, kde se ukryjí. Velká většina jich ale teplé místo přivítá.

„U nás si jeden bezdomovec ustlal na zemi pod lodžií v přízemí. Natahal si tam kartony z krabic a spí tam přikrytý kobercem, který někdo odložil ke kontejnerům. Byli jsme se tam na něj už několikrát podívat. Ráno vždy někam zmizí, ale bez batohu a dalších věcí. Ty si tady schoval do křoví,“ uvedla Helena Matyášová z Velkého sídliště v Berouně s tím, že se ho někteří lidé z domu bojí.

Většina bezdomovců je ale v mrazivém období odkázána na pomoc druhých. V berounském regionu se dopady nepříznivého počasí na lidi bez domova snaží s pomocí měst zmírnit Farní charita Beroun.

V roce 2012 Farní charita ve spolupráci s městem Beroun zahájila projekt nazvaný Teplá židle. Díky němu tak mohou potřební lidé přečkat na židlích či na přikrývkách na chodbě berounského denního centra pro osoby bez přístřeší. Projekt jim umožní tímto způsobem přečkat jedenáct mrazivých nocí.

První noc tehdy využilo této možnosti 18 osob. V dalších dnech jejich počet stoupl na 33 lidí. Příchozí proto museli být odesláni do Azylového domu sv. Jakuba, kde mohli strávit zdarma mrazivou noc stejným způsobem jako v denním centru. Tuto službu spolufinancuje město Beroun.

„Krizový noční provoz, což je poskytnutí místnosti se sociálním zázemím, kam se mohou zdarma lidé uchýlit v mrazivém počasí, představuje prevenci před umrznutím či újmě na jejich zdraví. I při důsledné přípravě se jedná o provizorní a přechodné opatření, které systémově neřeší problematiku bezdomovectví na území města. Kritická teplota byla stanovena na -10°C nebo dlouhodobě trvající teploty pod bodem mrazu,“ uvedla mluvčí města Beroun Jitka Soukupová.

Teplá židle bude letošní zimu v Berouně potřebným otevřena vždy od 18 hodin večer až do 6 hodin ráno. Podmínkou je, že se venkovní teplota pohybuje dlouhodobě pod bodem mrazu. Nově se jí dočkají také bezdomovci v Hořovicích. Tam se v současné době dokončuje výstavba nového denního centra pro lidi bez přístřeší.

„V Hořovicích se v současné době buduje pro lidi bez přístřeší nové denní centrum. Teplá židle bude v tomto městě letos poprvé. Z tohoto důvodu také přijímáme na tento projekt nové brigádníky. Nikdo neví, jaká bude letošní zima. Je ale dobré mít v zásobě dostatek lidí, aby se v případě potřeby mohli prostřídat,“ vysvětlil za Farní charitu Beroun Michal Milota.

V rámci projektu Teplá židle bdí nad potřebnými každou noc dva pracovníci. Jsou to pracovníci Farní charity, ale i dobrovolníci z řad veřejnosti, kteří mají uzavřenou dohodu o pracovním poměru. Dávají pozor na klidný průběh noci, nocujícím uvaří čaj, připravit svačinu a zajistí ostatní potřeby.

Vždy je o otevření Teplé židle informována Policie ČR a také Městská policie Beroun. Pravidelně dle dohody pomáhá při řešení konfliktů. „Zajistit provoz Teplé židle je hodně náročné a pracovníky Farní charity ho nepokryjeme. Proto hledáme dobrovolníky, kteří by nám s tím pomohli,“ konstatoval Michal Milota.