V Berouně, kde je problematika bezdomovectví po dlouhé roky markantní, se o lidi bez střechy nad hlavou stará nejvíce Farní charita. Poskytuje jim Denní centrum, Azylový dům sv. Josefa, kde mohou přespat. Kapacita je ale samozřejmě omezená a v zimních měsících nedostatečná. Ve dnech silných mrazů pak funguje tzv. teplá židle, která funguje v Berouně od roku 2012.

Někteří lidé, kteří se ocitli na ulici, ale nejsou úplně bez možností a jejich šance dostat se z ulice je velmi nadějná.

Jedním takovým je určitě pan Vladimír, kterého možná sami znáte při svých cestách Berounem. Nechodí sám. Má s sebou vlastně pořád svého věrného přítele, psa. Také na rozdíl od řady bezdomovců není úplně bez příjmu.

Ptáte se sami sebe, jak je možné, že tedy spí na ulici, místo aby měl svou vlastní postel? Ptali jsme se i my.

„Jsem starobní důchodce a mám tedy trvalý příjem. Na ulici nejsem dlouho. Bydlel jsem v pronájmu nejdříve na Výšinách a potom v Chyňavě, ale vždy nakonec došlo k prodeji bytu a já jsem se musel vystěhovat," popsal v krátkosti svůj příběh pan Vladimír.

Protože je starobní důchodce, měsíčně peníze dostává, ale jejich výše není taková, aby si za ně platil klasický podnájem v některém z místních bytů.

Řada majitelů navíc požaduje předem několikaměsíční nájemné na kauci. Tudy pro pana Vladimíra tedy cesta nevede. „Je to tak. Protože moje finanční prostředky jsou omezené a ještě vlastním většího psa, nemohu již delší dobu sehnat odpovídající pronájem. Proto v současné době přespávám venku," potvrdil muž, který každou noc musí usínat pod hvězdami. O romantice ale v tomto případě nemůže být ani řeč.

Protože je pan Vladimír na svého psa očividně velmi fixován, určitě by se ho nevzdal ani za předpokladu, kdyby se naskytlo bydlení jen pro něho. Jsou prostě nerozlučná dvojka. Když jsme pana Vladimíra požádali, aby nám svého čtyřnohého kamaráda trochu představil, hned se rozpovídal: „Můj pes se jmenuje Miki a jsou mu čtyři roky. Mám ho od štěněte. Je to dobrák a je na mě hodně závislý."

Kdo má psa, nebo někdy v minulosti měl, ví, jak je takové pouto mezi zvířetem a člověkem silné. O to víc, když spolu zažívají zlé časy. Je tak víc než jasné, že pan Vladimír je na svého Mikiho velmi upnutý a vlastně ho tak určitým způsobem i drží nad vodou.

Pan Vladimír i jeho Miki jsou bojovníci. Nechtějí nic vzdát, nechtějí propadnout melancholii a rozhodně nechtějí strávit zimu venku. Také nechtějí nic zadarmo. A v tuto chvíli můžete této nerozlučné dvojce pomoci vy, naši čtenáři. Třeba víte o nějakém vhodném bydlení, kdy by oba mohli žít, pomáhat a přitom platit přiměřený nájem, který si pan Vladimír může dovolit.

„Sháním jakýkoli bytový prostor vhodný k trvalému užívání na Berounsku. Za nájem i s energiemi mohu platit nejvíce 6 tisíc korun měsíčně," vysvětluje starobní důchodce.

A tak jsme se ptali dál. Můžete pomoci třeba s některými pracemi? Jako třeba starost o kotel – zatopit a přikládat, případně v zimě pomoc s úklidem chodníku při sněžení? „Přesně tak. Jsem ochoten vykonávat drobné zahradnické práce, jako například shrabat listí, zamést chodník. Není problém ani sekání dřeva a topení. Rád pomohu, je to na domluvě," zdůraznil pan Vladimír, který by ochotně přiložil ruku k dílu, jen kdyby našel vhodné ubytování.

Třeba o nějakém budete vědět vy nebo někdo z vašeho okolí. V takovém případě se obraťte na Farní charitu Beroun, kde vám rádi poskytnou další informace o panu Vladimírovi
a dodají další reference.

Snad se podaří pomoci alespoň této dvojici. Ale lidí, kteří v zimě zůstanou na ulici, je hodně. Pokud chcete podat pomocnou ruku, budete mít možnost tak učinit třeba už 12. listopadu při Národní potravinové sbírce. „V rámci celorepublikové sbírky budou dobrovolníci opět žádat o dar trvanlivých potravin v Penny marketu na sídlišti. Vybrané potraviny budou Farní charitou distribuovány do Azylového domu v Lochovicích pro matky/otce s dětmi a Denního centra pro osoby bez přístřeší v Berouně," uvedla za Farní charitu Jitka Papežová. Další akcí, do které se může zapojit veřejnost, je Noc venku. Ta se uskuteční 24. listopadu na nádvoří berounského gymnázia. „Cílem je seznámit veřejnost s problematikou bezdomovectví a zároveň získat prostředky, které budou použity na podporu lidí bez domova," dodala Jitka Papežová.