Nevšední pohled se naskytl rodinám s dětmi v neděli po obědě, když se vydaly na procházku do města. Na Náměstí Marie Poštové v Berouně ležel na studně opilý bezdomovec a hlasitě spal. Zhruba po hodině se probudil a s lahví piva v ruce odešel. Takový případ není ojedinělý. Bezdomovci vesele popíjejí nejen na Náměstí Marie Poštové, ale i na jiných místech v Berouně a policie je na ně občas krátká.
„Náměstí Marie Poštové je pro tyto lidi oblíbeným místem. Pokud však nedělají žádné výtržnosti a neobtěžují kolemjdoucí, tak s tím nemůžeme moc dělat. Na tomto místě jsme pravidelně, když provádíme jiné kontrolní činnosti, ale vždy je lepší, když nám občané zavolají, upozorní nás na vzniklou situaci a my přijedeme,“ sdělil velitel Městské policie Beroun Pavel Novák.
S opilými bezdomovci ztratili trpělivost nejen občané Berouna, ale i jeho vedení. To nyní připravuje vyhlášku zakazující konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích. Podle starosty Berouna Jiřího Bessera došlo k vyhodnocení míst, kterých se vyhláška bude týkat a 4. srpna ji schválí rada města. „Vyhláška se dále doporučí ke schválení zastupitelstvu, které bude zasedat začátkem září a které ji podle mě určitě schválí. Momentální návrh obsahuje celou městskou památkovou zónu, což neznamená, že se bude týkat i zahrádek u restaurací,“ sdělil Jiří Besser.
Vyhláška bude zakazovat pití alkoholu například také na Městské hoře či na autobusovém a vlakovém nádraží. Změnu vítají nejen obyvatelé Berouna, ale i policisté, kteří díky ní budou moci bezdomovce požívající alkohol na veřejném prostranství z místa vykázat. „V současné době jim za pití na veřejnosti nemůžeme prakticky nic udělat, pokud se chovají slušně. Díky vyhlášce je budeme moci vykázat a navíc jim bude hrozit pokuta, která na místě činí tisíc korun. I když většina z těchto lidí nemá peníze, aby pokutu zaplatila, vyhláška bude určitě krokem kupředu,“ řekl velitel městské policie Pavel Novák s tím, že i když tato změna společenský problém úplně neodstraní, nebude tolik na očích.