Běžecký závod pořádal SK Slavoj Osek, Obecní úřad Osek, Středisko volného času Domeček Hořovice a Český svaz bojovníků za svobodu Beroun na památku účastníků odboje na Hořovicku.

„Dnes nám přeje počasí. Já se Běhu Partyzánskou stezkou účastním už dvacet let. Takové pěkné jsme měli asi naposledy před patnácti lety. Díky němu přišel i velký počet závodníků. Jindy jsme měli při závodě sníh i led. Kolikrát byly i dva centimetry ledu a my čekali na posypový vůz, aby nám upravil povrch silnice," uvedla Jaroslava Kalátová ze střediska volného času Domeček Hořovice.

Závodníci běželi v kategoriích. Děti byly rozdělené do dvanácti kategorií, muži běželi v pěti a ženy ve čtyřech kategoriích.

„Já už běžím závod po třinácté. Snad se mi nic nestane. Ještě jsem ho nevyhrál. Dobíhám spíše na konci. Ale nikdo na mě nečeká," svěřil se Tomáš Uxa z Berouna.

Dorostenci měli dvě. Muži běželi trať o délce 9,95 kilometrů. „Je to fajn, když máte možnost si někde takhle zaběhat. Já mám ten závod rád. Letos ale neběžím. Mám nemocnou nohu," poznamenal Karel Sýkora z Komárova.

„Závod je brán jako přespolní běh, takže se ho účastní jak děti, které aktivně sportují, tak děti, které sportují jen rekreačně. Všichni se snaží podat nejlepší výkon. Těch, co závodně sportují, je tady asi šedesát procent," Jaroslava Kalátová.

Na organizaci tohoto oblíbeného závodu přispívají pořadatelům finančně okolní obce i Svaz bojovníků za svobodu.

Letošní ročník je ve znamení jubilejního výročí.  „Je to sedmdesát let, co byl partyzánský kryt mezi Osekem a Újezdem zničený. Myslím, že z Oseka bylo tehdy popraveno asi sedmnáct lidí, kteří ten kryt stavěli a pak ho zásobovali," vysvětlila Jaroslava Kalátová. Běh Partyzánskou stezkou se koná na počest těchto padlých.

„Naše akce není jen o běhu. V pátek jsme zde měli lampionový průvod, pietní akt a ohňostroj," podotkla Jaroslava Kalátová. V neděli se lidé z Oseka i okolních obcí sešli u partyzánského krytu, kde se konala vzpomínková akce na padlé účastníky odboje.