„První zásadou je, že by lidé nikdy neměli pozorovat Slunce dalekohledem. Také není vhodné dívat se na Slunce přímo,“ konstatoval za Hvězdárnu Žebrák Vladislav Slezák.
Jak dále vysvětlil, při bezpečném pozorování dalekohledy se používají speciální filtry. „Pro větší bezpečnost se Slunce promítá na projekční plochu. Pokud pozorovatel dalekohled nemá, stačí použít například svářečské sklo, které se používá do ochranných svářečských brýlí, případně lze použít vypalovací stříbrné CD anebo třeba očouzené sklíčko,“ říká Vladislav Slezák.
Vydejte se do hvězdárny
A na každé hvězdárně nyní jsou k dispozici i speciální brýle pro pozorování slunečního zatmění. Je tomu tak i na Hvězdárně Žebrák. Ta bude v pátek 20. března otevřená všem zájemcům o pozorování částečného zatmění Slunce v době od 9.30 do 12 hodin.
A kdy bylo naposledy viditelné částečné a úplné zatmění Slunce z území naší republiky? „Naposledy 4. ledna v roce 2011, a to pouze jako částečné. Úplné bylo vidět v roce 1999, ale bylo nutné popojet do Rakouska nebo Maďarska,“ říká zástupce Hvězdárny Žebrák.
Kdo páteční částečné zatmění Slunce propásne, bude muset čekat dalších šest let, kdy k prstencovému zatmění Slunce dojde 20. června 2021.
Sugestivní scéna
V České republice bude viditelné jen částečně. Úplné zatmění Slunce bude viditelné z celé České republiky až 7. října 2135. „Pokud za zatměním nechceme cestovat, pak má smysl se podívat nyní, další možnost bude až v roce 2021,“ připomíná Vladislav Slezák, který měl možnost pozorovat úplné zatmění v roce 1999.
„Měli jsme to štěstí v Rakousku, kde se při zcela zatažené obloze udělala škvíra mezi mraky přesně v době hlavní fáze. Z 30°C bylo najednou 10, přestal foukat vítr, přestali zpívat ptáci, obloha potemněla kovově modrou barvou… Bylo úchvatné vidět koronu – atmosféru Slunce a následně první paprsky Slunce, takzvané Bailyho perly… Je to velmi sugestivní scéna pro každého diváka,“ vzpomíná na nezapomenutelný zážitek Vladislav Slezák.