„Během čtvrt hodiny byl potok rozvodněný. První tady byli hasiči z Berouna a hned nám dávali pytle s pískem před všechny dveře. Zabezpečili i uhlí, žádná voda se k nám nedostala. Tolik lidí a takovou pomoc jsem ještě nezažila," popisuje nedělní krizi Jaroslava Svobodová s tím, že na záchraně se také podíleli dobrovolní hasiči z Bykoše a ze Suchomast.

Pytle s pískem
O bleskovou pomoc se postarala i firma Pavla Štěpána, která přivezla k ohroženému domu v Bykoši fůru písku a pytle. „Moc děkuji všem, kteří nám pomohli. Nebýt jich, tak jsme vytopení," prohlásila Jaroslava Svobodová.

Neděle však nebyla jediným dnem, kdy stoupající voda sebrala lidem z Bykoše klid. „Voda z potoka byla na jeho hraně v minulém týdnu i v pondělí," konstatovala žena, která už jednu povodeň zažila před čtyřmi lety. Tenkrát manželé Svobodovi vyklízeli pět vytopených místností. Zaplavenou měli i zahradu a garáž. Osobní automobil byl sedmdesát centimetrů pod vodou a vybavení kuchyně měli zcela zničené. S úklidem vody a bahna jim pomáhali příbuzní i lidé z obce. K tomu letos dík rychlé pomoci nedošlo.

Druhý stupeň
Vydatné deště v minulých dnech zasáhly například i Praskolesy. V pondělní zde lidé museli čerpat vodu ze sklepů, někteří dokonce i z obytných částí domů. Na Červeném potoku v Praskolesích byl v pondělí večer v 19.15 hodin vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity.

Na okamžitou pomoc jsou připraveni i berounští policisté. Například ochrání nemovitosti před rabováním.