Klíště obecné, které se hojně vyskytuje i na Berounsku, patří k obávaným parazitům. V květnu je tento hmyz nejrozšířenější. „Maminka mi klíště našla ráno, když mě oblékala. Ani jsem nevěděla, že se mi zakouslo do nohy. Hned mi ho vyndala,“ svěřila se šestiletá Bára Lišková z Králova Dvora.
Od začátku letošního roku se v regionu klíšťová encefalitida neobjevila. Pracovníci berounské hygienické stanice zatím evidují pouze jeden nový případ výskytu onemocnění lymskou boreliózou. Což je multisystémové infekční onemocnění způsobené spirochetou Borrelia burgdoferi. Toto onemocnění přenášejí nejen klíšťata, ale i ostatní bodavý či krev sající hmyz.

Berounský region patří z hlediska zamoření nakaženými klíšťaty k horšímu středu. První kožní příznaky se mohou po týdnech, měsících či letech projevit neurologickým, kloubním, srdečním nebo jiným postižením. Onemocnění lymeskou boreliózou má tři stadia, mezi kterými bývá různě dlouhé období zdánlivého klidu.

První stadium se projeví za 3 až 30 dní v místě přisátí začervenáním kůže o velikosti nejméně 5 cm v průměru. Většinou nesvědí ani nebolí. Někdy se projevují příznaky chřipky, jako jsou zvýšené teploty, bolesti svalů, kloubů, únava, bolesti hlavy, ztuhnutí šíje. Druhé stadium trvá několik týdnů až měsíců. Nejčastěji má nervové příznaky. Téměř typickým příznakem je oboustranná obrna lícního nervu nebo bolesti kloubů bez otoku. Třetí a poslední stadium se může objevit až po několika letech a pro člověka je i smrtelné.

„Z klíšťat mám panický strach. Když jdu s dětmi do lesa, tak si raději bereme světlé oblečení, na kterém je vidět, že po nás něco leze. Dcera dokonce používá i ochranný repelent,“ svěřila se Pavla Hořická z Berouna.

Sameček klíštěte je červenohnědý až černý a samička žlutočervená. Po nasátí krve se zvětší a má šedou barvu. Klíště obecné se vyskytuje v listnatých a smíšených lesích s křovinatým podrostem.