Kde leží Brdy? Pokud byste jejich podstatnou část hledali na Příbramsku, zčásti na Berounsku a na Praze-západ, nebo snad chtěli zkusit přístup jinou stranou z Plzeňského kraje, je to tentokrát omyl. Musíte do Dormenistánu. Avšak pozor: je tam po čertech nebezpečno; pozor musíte dávat na každém kroku. To může potvrdit 42 studentek a studentů z vlastních zážitků. Ostatně i udělat onen krok, přesněji dostat se zde kamkoli, není žádný med; jen zdatné nohy k tomu nestačí. Ale není zbytí: napnout svaly, zatnout zuby a spolehnout se na pomoc parťáků; přinejmenším dalších členů týmu v tříčlenném družstvu.

Couvnout? Ani nápad! Společně tu musíte splnit důležité poslání

Dormenistán je fiktivní země, kterou v Brdech vytvořilo ministerstvo obrany společně se zástupci armády právě v rámci vyvrcholení 14. ročníku klání EuropaSecura; soutěže o Evropské unii a bezpečnostní politice, kterou organizuje Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Letos se do ní zapojilo 1089 účastníků – a strávit v Brdech týden, na který se nezapomíná, se sjeli ti nejúspěšnější z nich. Rozhodně to nebyl pobyt v zemi krále Miroslava. Vypukly občanské nepokoje, které začaly řešit státy Evropské unie – a studenti byli vysláni jako diplomaté, aby se podíleli na zklidnění situace.

Připraveny byly reálné scénáře vycházející ze zkušeností vojáků nasazených v zahraničních misích. Své síly soutěžící poměřili jak v oblastech znalostí mezinárodní a bezpečnostní politiky, tak ve zdolávání náročných překážek v terénu, sdělila Deníku za tým organizátorů podplukovnice Miroslava Štenclová. Vedle plnění úkolů spojených s diplomatickým vyjednáváním nechyběly praktické aktivity jako topografie, poskytování první pomoci, zdolání minového nebezpečí. Nebo překonání vodní překážky.

„Vzhledem k situaci v Dormenistánu nebyla přes rozlehlou vodní plochu jiná možnost cesty než děravá loď bez vesel,“ poznamenal hlavní organizátor za ministerstvo obrany Petr Toman. S dodatkem, že vlastně nic nebylo vymyšlené: podobné situace mohou potkat na neklidném území nejen diplomaty, ale i turisty.

O tom jak náročný program byl připraven, svědčí už jen účast armádních složek zapojených do spolupráce. Jednalo se o velitelství pozemních sil, vojáky ze 13. dělostřeleckého pluku Jince a 15. ženijního pluku v Bechyni, příslušníky pyrotechnické služby vojenské policie z Tábora, členy týmu velitelství kybernetických sil a informačních operací i velitelství teritoria, vypočetla Štenclová. Když pátečnímu odjezdu k rozchodu v Praze předcházela ještě ukázka techniky v Jincích, už to byl vlastně odpočinkový bod programu. Veget, máme-li zůstat věrni prostředí uniforem a kasárenských základen.

Nejintenzivnější týden v životě

Na tom, že tohle byl opravdu „nejintenzivnější“ týden v jejich životech, se shodli všichni členové vítězné trojice; družstva studentů z Arcibiskupského gymnázia v Praze ve složení Karolína Jelínková, Barbora Vlková a Karel Vondráček. „Nečekala jsem, že něco podobného někdy zažiju,“ svěřila se Karolína.

„Vtipkovali jsme, že si budeme hrát na vojáky – ale vlastně jsme si to vůbec neuměli představit,“ přiznala. Další vítězné příčky obsadili v brdském Dormenistánu gymnazisté z Dačic z Prostějova. Složení jejich týmů bylo opačné: vždy dva chlapci plus dívka.

Tři nejlepší družstva vyhrála třídenní studijní cestu do Bruselu, připomněl hlavní koordinátor projektu a zástupce ředitele pořádajícího institutu Martin Vokálek. „Navštíví instituce Evropské unie a NATO a seznámí se s jejich fungováním,“ upřesnil, že nepůjde jen o cestu za památkami. Proti účasti v brdském finále to bude zase něco úplně jiného. A jak vlastně Vokálek shrnuje všechnu dřinu a vypětí, které studenti v Brdech zažívali? „Učili se pod tlakem správně pracovat s velkým množstvím informací – což je v dnešní době dezinformací a fake news ohromně důležité.“

Vítězové soutěže EuropaSecura 2021 v Brdech
1. Družstvo studentů z Arcibiskupského gymnázia v Praze: Karolína Jelínková, Barbora Vlková a Karel Vondráček
2. Družstvo studentů z Gymnázia Dačice: Kryštof Blažek, Bára Líbalová a Martin Urbanec
3. Družstvo studentů Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově: Matyáš Karásek, Matěj Masař a Veronika Novotná