Situační komedii s názvem Amant si mohli lidé vychutnat při zahájení žebrácké divadelní přehlídky Erbenův Žebrák. Uvedli ji ochotníci broumského divadelního souboru „MÁJ".

Kdo neměl možnost komedii zhlédnout o víkendu v Žebráku, může se v sobotu vydat přímo do Broum. Soubor ji uvede na své domovské scéně v místním kulturním domě. Představení Amant začíná v 19 hodin.

Obnovení souboru
Broumští se účastní Erbenova Žebráku již mnoho let. „Měli jsme asi pětiletou přestávku. Pak mladí přišli s nápadem, že bychom to zkusili znovu," uvedl režisér a vedoucí souboru Milan Žižka, který o sobě říká, že zůstal sám z původního souboru. „Kolem mne jsou samí mladí, všem je kolem třiceti let, jsou jako moje děti," pokračuje čtyřiašedesátiletý Milan Žižka.

Snaha o rozšíření
Broumský divadelní soubor „MÁJ" má pět až šest stálých členů, kteří se scházejí dvakrát týdně. V souboru hrají lidé nejen z Broum, ale například i z nedalekého Kublova a Bzové. „Začínáme vždy tak v lednu a koncem dubna hrajeme," doplnil režisér s tím, že soubor připraví jednu hru ročně. Broumští ochotníci by se rádi rozšířili, a to především o pánské osazenstvo, které podle vedoucího souboru výrazně chybí.
Broumští vystupují nejen na domácí scéně a v Žebráku, ale v pátek se představili například i v Mlečicích.

Milan Žižka se k divadlu dostal čirou náhodou. „V roce 1979 přišel nápad s obnovení tradice broumského divadla. Manželé Hrabětovi s Františkem Perglerem to vzali do svých rukou a začali jsme. Oslovili i mne. Mé původní povolání je hajný, měl jsem spoustu času, knížku jsem si vzal na posed a v klidu jsem se učil role," vzpomíná velmi rád na své divadelní začátky Milan Žižka.

První hra byla v Broumech odehraná v roce 1874. Soubor skončil v roce 1960, pak se dvacet let nehrálo a začalo se opět v již zmíněném roce 1979.