Několik milionů korun potřebují získat zastupitelé Broum, aby mohli dokončit rekonstrukci místní Pamětní síně. Muzeum předků, kde jsou vystaveny fotografie, dokumenty a předměty charakterizující život minulých generací v Broumech, sídlí v budově bývalé školy. Ta byla postavena v roce 1848 a do úprav jejích vnějších i vnitřních prostor už obec investovala spoustu peněz.

„Letos jsme v muzeu vyměnili okna a dokončili instalační práce. Kromě toho jsme rozšířili i výstavu v podkroví, kde jsme kvůli tomu kompletně předělali jednu místnost. Nechali jsme v ní udělat nové podlahy, instalaci elektřiny a omítky na stěnách. Stálo nás to něco přes sto tisíc korun,“ vysvětlil starosta Broum Jiří Čermoch.

Obyvatelé obce podle našeho průzkumu s investicemi do Pamětní síně souhlasí. „Naše muzeum jsem už navštívil a expozice se mi líbila. Člověk si tak může připomenout, jak se dříve žilo. Podle mne to nejsou vyhozené peníze,“ je přesvědčen Josef Kostečka.

Představitelé obce by velmi rádi rekonstrukci budovy, kde místní muzeum s Pamětní síní sídlí, dokončili co nejdříve. „Abychom mohli provést všechny rozsáhlejší úpravy, museli bychom získat dotaci z evropských fondů. Chtělibychom o ni požádat v příštím roce. Už jsme to zkusili jednou, tenkrát jsme chtěli čtyři miliony, ale neuspěli jsme. Nyní bychom o tak velkou částku nežádali, protože se mezitím už některé práce provedly,“ uvedl starosta. Podle něho volá po zmodernizování i sociální zařízení v zadní části objektu. „Na jeho opravu máme už zpracovanou i projektovou dokumentaci,“ poznamenal Jiří Čermoch.

 

Fakta o muzeu:

  • Muzeum předků sídlí v budově bývalé školy, která byla postavena v roce 1848.
  • Broumské muzeum je otevřeno jen na požádání na místním obecním úřadě.