Někdo by si z nervozity nejraději okousal nehty u rukou, jiný se snažil skrýt trému za drobnou frajeřinku. Šestiletí kluci a děvčata z Berouna měli v pátek před sebou takový malý křest ohněm. Zápisy do prvních tříd jsou přece jen jednou za život.

Zápisy do všech čtyř berounských základních škol začaly v pátek ve 14 hodin. Pro zaměstnané rodiče je vyhrazena ještě sobota. Tentokrát na budoucí prvňáčky budou učitelky čekat od 9 do 11 hodin.

Jedním z prvních dětí, které přišly k zápisu do Jungmannovy základní školy v Berouně, byl Jaroslav Šimeček. „Moc jsem se k zápisu těšil, paní učitelka byla moc hodná. Říkal jsem básničku a maloval jsem. Nakreslil jsem postavičku a sluníčko,“ svěřoval se nám s prvními dojmy budoucí školák Jára.

Jak nám prozradil, do školy je už připravený. „Tašku i penál mi přinesl Ježíšek. Mám modrou aktovku s Bleskem McQueenem,“ upozornil nás pyšně Jára.

Do školních lavic by podle předběžných odhadů mělo v září usednout zhruba stejně dětí jako v loňském roce. „Počty prvňáčků se moc nemění. V roce 2008 jsme jich měli 172, v minulém roce bylo prvňáčků 181,“ uvedl místostarosta Berouna Tomáš Havel.

Zda se v berounských školách letos otevře sedm nebo osm prvních tříd, to bude jasné až po zápisech, kdy budou známy přesné informace o budoucích školácích. Kromě dětí z Berouna totiž do berounských škol přicházejí i děti z okolních obcí, jejichž rodiče například pracují v Berouně.