Nejenže se platby za umístění psů v útulcích často vyšplhají do závratných částek, ale obce musejí často kontaktovat zařízení v sousedních regionech. Na Berounsku totiž útulek chybí.

Odchyt nalezených zvířat na Hořovicku

Částečně ho nahrazuje nezisková organizace Zvířecí pohoda, jejíž základna je ve Bzové. Její kapacita je však malá.

„Pro několik obcí na Hořovicku zajišťujeme odchyt psů. Některé z nich můžeme umístit v našem statku, ostatní převážíme do útulku v Buštěhradu. Tam jsme odvezli například i lehce zraněného pejska, kterého jsme odchytili minulý týden v Hořovicích. Našli ho lidé, kteří uklízeli kolem potoka. Vlastně mu zachránili život,“ popisuje Veronika Novotná ze Zvířecí pohody.

Prostory organizace Zvířecí pohoda jsou omezené. Zástupci sdružení hledají samotu, kde by mohlo najít útočiště nejen více nalezených psů, ale mohla by zde vzniknout i záchranná stanice ochránců přírody.„V současné době je nejbližší na Rokycansku. Rádi bychom pomáhali například i srnkám a ostatní zvěři,“ uvedla Veronika Novotná s tím, že nejdříve musí s manželem najít na takové zařízení vhodné místo.

Náročný provoz záchranné stanice

Uvedení do provozu nové záchranné stanice je podle odborníků sice věc záslužná, ale náročná, a to nejen po finanční stránce.

„Provozovatelé musí dodržovat celou řadu vyhlášek a nařízení, které určují například velikost klecí. Stanice musí mít akreditaci ministerstva životního prostředí, kurzy a zkušenosti. Složité je i financováni, shánět sponzory je totiž velice problematické,“ vysvětlil Pavel Moulis, který působí v záchranné stanici v Rokycanech.

Ochránce Pavel Moulis ale jedním dechem dodává, že čím více lidí, kteří se starají o zvířata, tím lépe. Odchovat zvířata dnes totiž není takový problém, jako je vrátit zpět do volné přírody.