Naštěstí alespoň pro část Hořovicka je tu možnost, jak situaci vyřešit, a to aniž by zástupci obcí a měst museli odvážet volně pobíhající psy do útulků v sousedních regionech.

Útulek pro psy na Berounsku, ani Hořovicku nenajdete. Ve Bzové se však o opuštěná či zraněná zvířata stará Veronika Novotná se svým manželem. Nenápadný statek se štítkem Zvířecí pohoda se stal domovem nejen psů, ale i koní a koz. Azyl pro zvířata je zároveň i ekocentrem, které navštěvují děti i dospělí.

Aktivity se zvířaty

„Mohou se u nás o zvířatech mnohé dozvědět, být s nimi v kontaktu. Mohou je nejen sledovat zpovzdálí, ale i hladit, krmit a ošetřovat. V nejlepším případě rovnou sedět na hřbetě jednoho z našich koňských pomocníků,“ představila Zvířecí pohodu Veronika Novotná a dodala, že zvířata nechovají k hospodářským účelům, proto jsou velice kontaktní a k lidem důvěřivá.

Podle Veroniky Novotné jsou aktivity se zvířaty důležité pro rozvoj celé osobnosti člověka. „Zlepšují celkovou fyzickou kondici, pohyb i koordinaci pohybů. Kromě toho i posilují psychiku, sebevědomí a komunikační schopnosti,“ doplnila Veronika Novotná.
Sdružení Zvířecí pohoda spolupracuje s několika okolními obcemi.

V ekocentru ve Bzové tak nachází útočiště nalezení psi z nedalekého okolí. Provoz je však náročný. „Přestože obce umístění odchycených psů hradí, musíme na stravu i veterinářské ošetření přispívat ze svého. Například při půlročním pobytu pejska se náklady vyšplhají až na deset tisíc korun.,“ popsala Veronika Novotná.

Vhodnější lokalita

Manžele Novotných však žádná překážka neodradí. „Rádi bychom stávající ekocentrum přesunuli do vhodnější lokality, což by ideálně byl objekt či pozemek na samotě. Současné prostory nám již nevyhovují.Chtěli bychom se i nadále věnovat především ochraně zvířat a vzdělávání veřejnosti, také bychom rádi navázali spolupráci s ochránci přírody a především intenzivněji spolupracovali s postiženými dětmi i dospělými,“ uzavřela Veronika Novotná.