„S vysokými cenami elektrické energie zápolíme od začátku roku. Nyní jsme ale vyčerpali všechna úsporná opatření a rezervy, které jsme měli k dispozici,“ řekl Paul.

Cena elektrické energie, za kterou berounští vodohospodáři nyní nakupují, je více než sedminásobná ve srovnání s loňskem. K dnešnímu dni tak vydali už o 20 miliónů korun více, než bylo kalkulováno v ceně. Společnost se dokázala vypořádat s nárůstem ostatních nákladů, jako jsou chemikálie, pohonné hmoty, vodárenský materiál nebo služby. Nicméně výdaje za elektriku již ohrožovaly povinnou tvorbu finančních prostředků na obnovu a údržbu majetku a provozních technologií.

Obec Neumětely
Neumětely jsou o krok blíž k vodovodu. Náklady značně předčí rozpočet obce

Nová cena od začátku tohoto měsíce je tak pro vodné 56,65 korun za metr krychlový a pro stočné činí 49,60 korun. Z pohledu ročního vyúčtování se tím průměrná cena pitné vody pro zbytek letošního roku zvýší oproti stávající ceně o 0,89 Kč a cena za odvedení a vyčištění vody odpadní o 1,64 Kč.

Výdaje průměrné tříčlenné domácnosti na vodné a stočné včetně daně v letošním roce se odhaduje na necelých 10,5 tisíce korun. To znamená, že současné změny budou pro zbytek roku představovat nárůst o zhruba 270 korun. Jak se bude situace vyvíjet dál, především pak po Novém roce, zatím není ještě jasné.

Vernisáž ze zahájení výstavy. Pavilon na Husově náměstí představuje vizi Skrze město, která by pomohla městské prostory vrátit více obyvatelům
Foto: Berounské Husovo náměstí bez aut? To je vize projektu Skrze město

„Čekáme na rozhodnutí vlády, jak bude vypadat zastropování cen elektrické energie pro vodárenské společnosti. Případně zda budeme mít oborovou výjimku pro možnost nákupu od státního dodavatele,“ doplňuje Paul s tím, že od výsledku se pak bude odvíjet kalkulace ceny na příští rok.

I za normálních podmínek elektrická energie představuje pro vodárny jeden z největších nákladů na výrobu, distribuci a čištění vody. „Téměř každý litr vody, který je potřeba dopravit k zákazníkovi, musí být alespoň jednou čerpán. Výjimkou nejsou místa, kam je voda vedena přes vícero čerpacích stanic. Při čištění odpadních vod se energie spotřebovává navíc také na provzdušňování nádrží, ve kterých baktérie čistí vodu,“ uzavřel Paul.