„Přes rok jsem bydlel v 1+kk o výměře 34 metrů čtverečních v Berouně. K bytu byl i sklep, ale od toho mi majitelka nepředala klíče. Za byt, který jsem převzal ve velmi dezolátním stavu, jsem platil se vším všudy kolem devíti tisíc korun. Byt jsem dal do kupy, stálo mě to peníze i dost práce. Po roce mi ale majitelka řekla, že můj nájem je na současné poměry velmi nízký, a že mi ho musí zvednout o dva tisíce korun. Přestože jsem v práci pomalu od rána do večera, tak vysoký nájem za tak malý byt bych platit nedokázal. Proto jsme se dohodli, že si seženu něco jiného,“ popsal své trable s bydlením Antonín Malý z Berouna.

V květnu se z bytu vystěhoval, ale jeho majitelka mu nechce vrátit kauci. Vymlouvá se na opadané dlaždičky v koupelně, které byly nalepené přímo na umakartové jádro a ve vlhku špatně drží. „Tři dny jsem na bytě pracoval, přestože jsem ho převzal v dezolátním stavu. Bohužel jsem si ho při převzetí nevyfotil. Teď jen doufám, že mi kauci ve výši sedmi tisíc korun majitelka vrátí,“ poznamenal bývalý nájemník, který se na začátku května odstěhoval na jednu z berounských ubytoven.

Vysoký zájem o bydlení v Berouně či Hořovicích nahrává pronajímatelům. Díky hladu po pronájmech, ceny pronajímaných bytů stoupají.

Pronájem bytu o velikosti 2+kk s výměrou 30 m², tedy přestavěná garsonka 1+1, nabízí jedna z berounských realitních společnosti ve Švermově ulici v Berouně za 10 000 korun měsíčně. K tomu musí nájemce zaplatit 2500 korun za služby, vratnou kauci 12.500 korun a provizi realitní společnosti ve výši 10 tisíc korun. To znamená prvotní investice ve výši 35 tisíc korun.

Za pronájem bytu v centru Berouna v lokalitě U Archivu o velikosti 2+kk s výměrou 64 metrů čtverečních chce majitel dokonce nájem 12 500 korun za měsíc. K tomu musí zájemce přidat 2300 korun měsíční zálohy na služby a poplatky za elektřinu, kterou si musí nechat přepsat na sebe. Vratná kauce je v tomto případě 15 tisíc korun a provize realitní kanceláři je ve výši jednoho nájmu. Tedy 12 500 korun plus daň z připadané hodnoty.

Irena Kaplanová shání pronájem bytu pro sebe a osmiletou dceru už od února. Původně chtěla garsonku, ale po čtvrt roce už rezignovala. „ Na byt každý byt se jde podívat i třicet zájemců. Pokud se objeví nějaká atraktivní nabídka, je nutné ji vzít hned na prohlídce a souhlasit se všemi podmínkami. To ale znamená zaplatit nájem dopředu, provizi realitce a také i dvě kauce. Dohromady bych musela dát kolem padesáti tisíc korun, a ty nemám,“ říká pětatřicetiletá žena s tím, že už začala uvažovat i o pronájmu menšího bytu 1+kk v Chyňavě. „Je celý zařízený a měsíčně bych za něj platila se vším všudy deset tisíc korun. Je to hodně, ale byt má celkem šedesát metrů čtverečních. Váhám kvůli dojíždění. Dcera chodí do školy v Berouně a já pracuji v Králově Dvoře,“ dodala Irena Kaplanová.

V Hořovicích stojí pronájem bytu 2+kk o výměře 44 metrů čtverečních 9 tisíc korun. K tomu musí nájemce zaplatit za zálohy a služby další čtyři tisíce korun. Takže za bydlení zaplatí měsíčně celkem 13 tisíc korun.

Město Hořovice ani Beroun startovacími byty pro mladé rodiny v současné době nedisponuje.