Ceny pohonných hmot začaly růst už ke konci loňského roku, kdy se pohybovaly v celorepublikovém průměru kolem 35 až 36 korun za litr nafty, u benzinu se ceny přehouply přes hranici 37 korun. Loni do vývoje promlouvala spíše pandemie koronaviru, letos zase konflikt na Ukrajině. Ceny ovlivňuje i kurz koruny vůči americkému dolaru.

V březnu stojany čerpacích stanic ukazovaly částky blízké nebo dokonce přesahující hranici 50 korun. Na této úrovni se víceméně držely až do června, kdy vláda přišla se snížením spotřební daně. Důsledkem bylo, že ceny začaly - byť neochotně, ale přece jen - klesat. A tento trend se dosud nezastavil.

Berounský deník za poslední týden, tedy od 10. do 18. srpna, sledoval, jak se mění částky na stojanech vybraných čerpacích stanic v Berouně. Jako nejdražší z výběru jasně vycházela benzinka OMV u sjezdu dálnice D5 ve směru na Prahu. I když zde ceny za pouhý týden spadly o dvě koruny za naftu a tři koruny za Natural 95, pořád tu k 18. srpnu stála nafta 44,90 Kč a benzin 43,90 Kč. OMV v Plzeňské ulici přitom měla ke stejnému datu naftu o 1,40 Kč a benzin o celé dvě koruny levnější než u dálnice.

Jako nejlevnější z výběru jasně vycházela čerpací stanice Prim u obchodního domu Albert v Plzeňské ulici. Už 10. srpna tam byla nafta o dvě koruny levnější, než kolik stála v posledním kontrolním dni u OMV u dálnice. V pondělí 15. srpna dokonce cena za Natural 95 u benzinky Prim poprvé spadla pod hranici 40 Kč, když na stojanu svítilo 39,90 Kč. A tato cena se udržela až do čtvrtka 18. srpna.

Další vybrané čerpací stanice, OMV a Benzina v Plzeňské ulici a Euro Oil v Pražské ulici, se víceméně držely v cenovém středu, v jejich případě snižování cen přitom bylo nejpomalejší. Benzina a protější OMV nabízely prakticky identické ceny, které se k 18. srpnu usadily na 43,90 Kč za naftu a 41,90 Kč za Natural 95. Euro Oil byl ještě trochu levnější, a sice 42,50 Kč za naftu a benzin všech devět dní stál 41,40 Kč.

Podle predikcí mají ceny pohonných hmot i nadále klesat. Jejich vývoj ovšem může znovu negativně ovlivnit případná další eskalace konfliktu na Ukrajině.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.