Tuto prestižní cenu uděluje Český filmový a televizní svaz FITES. Ten ji v 60. letech uděloval nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Cena Trilobit byla poprvé udělena v roce 1966. Pak v letech 1967, 1968 a1969. Město Beroun už popatnácté hostilo slavnostní vyhlášení Ceny Trilobit. Tuto prestižní cenu uděluje Český filmový a televizní svaz FITES. Ten ji v 60. letech uděloval nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Cena Trilobit byla poprvé udělena v roce 1966. Pak v letech 1967, 1968 a1969.

Díky Trilobitu navštívili město Beroun zajímaví lidé, jako byla například Věra Chytilová, Olga Sommerová, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Josef Abrhám, Jiří Landovský, Zdeněk Svěrák, Karel Roden a jiní.

Porota má možnost udělit pět trilobitů, pět čestných uznání, zvláštní cenu poroty a cenu Vladislava Vančury. V sobotu Cenu Vladislava Vančury za přínos české a světové kinematografii dostal režisér Miloš Forman, který žije v Americe, a tak si ji v berounském kině Mír, kde se slavnostní udílení cen Českého filmového a televizního svazu FITES už tradičně konalo, nemohl osobně převzít.

Cenu Trilobit Beroun 2014 převzalo pět tvůrců, a to režisérka Jana Ševčíková za dokumentární film Opři žebřík o nebe, režisér Pavel Göblovi za film Odborný dohled nad východem slunce, režisér Dan Přibáň a kameraman Zdeněk Krátký za televizní seriál Trabantem Jižní Amerikou, režisér Saša Dlouhý za dokument liebe Indigo a vedoucí scenáristka Iva Klestilová Volánková a herec Karel Roden za televizní dramatický seriál Terapie II.

„Těším se, že jednou až město opraví Kulturní dům Plzeň
ka, že se Ceny Trilobit budou předávat tam. Sál Plzeňky je veliký, vejde se do něho spousta lidí, daleko více než do berounského kina, takže doufám, že se pak udílení Ceny Trilobit bude moci zúčastnit i veřejnost," poznamenala k udílení Ceny Trilobit Magda Valecká z Berouna.Věra Chytilová, Olga Sommerová, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Josef Abrhám, Jiří Landovský, Zdeněk Svěrák, Karel Roden a jiní.