Dalším místem, kam dopis od České pošty dorazil, jsou Lochovice. Lochovičtí nechtějí čekat, až je zástupci pošty osloví s žádostí o osobní projednání změny a odesílají na adresu České pošty dopis s odmítavým vyjádřením.

„Jsme proti jakýmkoliv změnám. Naše pošta zde není pouze pro tisíc dvě stě obyvatel Lochovic, ale dojíždějí do ní i další lidé ze spádových obcí," upozornil starosta Lochovic Ivan Komzák. Podle něj je lochovická pošta navíc výjimečná tím, že se dá u ní dobře zaparkovat. „Takovou možnost lidé ve všech obcích a městech Berounska nemají. Máme jednu z mála pošt, před kterou mohou lidé zastavit autem," pokračuje Ivan Komzák. Dále také upozornil na to, jaké problémy jsou na větších poštách. „V Berouně se například tvoří velké fronty," doplnil Ivan Komzák.

Vytipované obce

Další jednání zástupců pošty s vytipovanými obcemi Berounska by se měla uskutečnit v prvním pololetí letošního roku. Zástupci České pošty tvrdí, že chtějí přizpůsobit poštovní síť skutečným potřebám svých zákazníků a zároveň zachovat kvalitu poskytovaných poštovních služeb. Seznam míst Berounska, kde by mělo ke změnám dojít, však neposkytli. „V rámci tohoto projektu jsme uzavřeli dohodu se Svazem měst a obcí, že obce, kterých se týká uvažovaná změna formy poštovní obsluhy, budou o této skutečnosti informovány minimálně šest měsíců předem. Česká pošta bude vždy nejdříve jednat se zástupci daných obcí a až teprve po té informovat média. Není možné a ani správné postupovat obráceně," sdělila tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová.

A jak by měly konkrétní změny vypadat? „Již několik let funguje v České republice projekt optimalizace poštovní sítě – Projekt Partner. A v tomto roce bude pokračovat. Pošta každý rok vytipuje několik obcí, kde jedná o změně formy poštovní obsluhy na pobočky typu Výdejní místo či Pošta Partner. Vlastní pobočky by pošta měla mít především v místech, kde je největší koncentrace požadavků na služby České pošty. Důležité je uvést, že poštovní služby i v případě, že je v obci smluvní partner České pošty zůstávají zachovány," prohlásila za Českou poštu Marta Selicharová.

Výdejní místo, mobilní doručování

Například takzvané výdejní místo by mělo být určené pro výdej a příjem zásilek. Kompletní služby v dané obci by pak Česka pošta chtěla zajistit pomocí mobilního doručování. „Tato služba je výhodná zvláště pro starší spoluobčany, protože pokud si o to požádají, pošta může přijet až přímo k nim, do domu. Stačí zavolat na spádovou poštu či vhodit lísteček se vzkazem do poštovní schránky," uzavřela Selicharová.