Minulý rok se tato oblíbená akce po dvou covidových letech vrátila v živé podobě na česká náměstí, kostely a další místa. Letos se lidé napříč Českou republikou společně potkají ve středu 13. prosince od 18 hodin.

Zpívat se bude i na Berounsku, například ve Vižině u kapličky. „Zpíváme již několik let. Vloni se nás sešlo zhruba třicet. Paní starostka vždy pustí koledy z rozhlasu a my společně zpíváme. Máme tam slaměný betlém, takže to vždy spojíme s průvodem od obecního úřadu ke kapličce, přičemž děti si na cestu svítí lucernami nebo prskavkami. Každý rok přidáme do betléma novou postavičku. Máme už Marii, Josefa, Ježíška, ovečku a zajíčka. Letos vyrobím kočku,“ popsala organizátorka Jana Fialová, která obdivovala betlém v Čeňkově. Ten má gigantické rozměry a autor betléma jí poradil, jak postavičky vyrábět. Tak se do toho také pustila a má z něj radost, stejně jako všichni, kdo prochází o adventu kolem.

Podívejte se na záznam loňského hlavního koncertu Česko zpívá koledy:

| Video: Youtube

„Moc se nám líbilo, když písničky zpíval živě Čechomor, což jsme vloni postrádali,“ dodala Fialová.

Zapojí se i 2. Základní škola Hořovice a Gymnázium Václava Hraběte.

Česko zpívá koledy - Hořovice. | Video: Jana Fialová

Mohutný chór zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty písní najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli jejich počet už v polovině listopadu překročil číslo 200, máte pořád možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

Česko zpívá koledy - Berounsko

Součástí akce bývají i živé koncerty, ty se tentokrát uskuteční v Plzni s kapelou Čechomor a v Ústí nad Labem, kde koledy zahraje a zazpívá Divokej Bill.

close Česko zpívá koledy 2023 info Zdroj: Deník zoom_in Česko zpívá koledy 2023 Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. „Koledy se rozezněly třeba i v hlavním městě Kataru Dauhá,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.