Letní dovolenou bez moře si už v dnešní době nedovede představit řada lidí. Proto cestovní kanceláře očekávají v tomto období největší nápor zájemců. Které destinace jsou tedy nejvíce „in“ a jak je to vlastně s last minuty?

Lidé mají oblíbené destinace

„O zájezdy na poslední chvíli nebo–li last minuty je nyní největší zájem a je jich proto velké množství. Lidé si nejčastěji vybírají Egypt, Tunis, Turecko, Bulharsko nebo řecké ostrovy stejně jako loňský rok. Lidé se začínají vracet také ke Kanárským ostrovům,“ uvedl Radek Beňo z berounské cestovní kanceláře v Havlíčkově ulici. Podle něj se k těmto oblíbeným a vyhledávaným destinacím přidaly letošní rok Spojené arabské emiráty. „Cena takového zájezdu byla vždy poměrně vysoká, ale teď se tam lidé mohou podívat i za deset tisíc korun,“ prozradil Radek Beňo.

Všeobecně lidé dnes využívají více služby all inclusive, která se jim vyplatí. Mezi polopenzí a touto službou už je mnohdy minimální rozdíl. Zároveň roste počet zájemců o letecké zájezdy, i když existuje stále poměrně hodně lidí, kteří upřednostňují vlastní dopravu, a to zejména do Itálie či Chorvatska.

Už se prodává i na Silvestra

Obecně lidé utrácí za dovolené stále více peněz. „Najdou se zájemci, kteří jsou schopni dát za dovolenou pro jednu osobu i padesát tisíc korun, ale na druhou stranu k nám chodí lidé, kteří mají jasný požadavek, a to vejít se do deseti tisíc,“ sdělil Beňo, jehož cestovní kancelář prodává již nyní zájezdy na Silvestra. „Ty jsou v už v prvním zimním katalogu a lidé tam najdou velké slevy. Nejčastěji si zájemci vybírají Egypt,“ dodal Beňo.

Podobné zkušenosti má také Jana Kodadová z cestovní kanceláře na Husově náměstí v Berouně. „Kromě Egypta, Tunisu či Řecka mají lidé zájem i o Turecko, ale také například o Rumunsko, kam se jezdilo spíš dřív, a o Chorvatsko. Najdou se ale i tací, kteří chtějí cestovat vyloženě za exotikou, a to například na Kubu či do Dominikánské republiky, kde je teď zrovna jeden náš klient. Ten letěl z Německa na 13 dní za 26 tisíc korun včetně poplatků. Zajímavé ceny mají letošní rok i zájezdy do Spojených arabských emirátů,“ uvedla Jana Kodadová.

Slova majitelů cestovních kanceláří potvrzuje řada zájemců o letní dovolenou u moře, kam se chystá například dvaceti sedmiletá Martina ze Strádonic. „Letošní rok letím k moři úplně poprvé a moc se těším. Vybrala jsem si řecký ostrov Kréta, na který se chystám již dnes a kde strávím příjemných deset dní s dětmi, pro které to jistě bude také velký zážitek,“ prozradila Martina.