Zavřené okenice, přikryté květiny, to je signál pro zloděje, kteří se na podzim stahují do rekreačních oblastí a vyhlížejí vhodné objekty k vloupání.

„Celé jaro a léto je v naší chatě babička. Letos odjela už koncem září. Týden na to se nám do chaty vloupal zloděj. Odnesl si starou televizi a pár vyšívaných obrázků. Vzal si sice bezcenné věci, ale přespal v babičině posteli a všude udělal hrozný nepořádek. Škoda nepřesáhla pět tisíc korun, takže to nikdo neřeší," postěžoval si Karel Novotný z Králova Dvora.

Zloději si vybírají objekty, ke kterým se dá dojet autem. Do chaty se většinou dostanou přes špatně uzavřené okenice či oknem ve světlíku či u garáže. Oknem v garáži se podařilo vniknout do rekreační chaty v obci Liteň také neznámému pachateli v tomto týdnu. Zloděj si vybral jednu z chat v lokalitě Běleč. Nejprve vypáčil mříž od okna vedoucího do garáže u rekreační chaty a vnikl do garáže. Z té si odnesl dvě jízdní kola a 10 kilogramů měděného drátu. To ale pachateli jako kořist nestačilo.

„Proto potom přelezl v zadní části rekreační chaty oplocení a vnikl na pozemek. Zde se pokusil vypáčit dvoje vstupní dveře. To se mu ale nepodařilo, tak vypáčil pootevřené okno vedoucí do chaty a vnikl do ní," popsala způsob vloupání do chaty mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Pachatel chatu celou důkladně prohledal a nakonec přistoupil k uzamčeným dveřím a pokusil se je vypáčit a vykopnout. Když se dostal do zahrady, odcizil z ní ještě bonsaje a travní rozprašovač.
Majiteli chaty způsobil škodu za více jak 160 tisíc korun.

Policie majitele chat a rekreačních objektů upozorňuje, že by při jejich opouštění měli během zazimování dbát na důkladné zabezpečení.

„Majitelé chat by si je měli zabezpečit certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky a pořídit důkladnou fotodokumentaci všech cennějších věcí. Dále si poznamenat čísla elektrických přístrojů a v zimě na chatu občas zajet," radí Marcela Pučelíková.