Charita začala v regionu působit původně jako dobrovolnická organizace a pomoc byla zpočátku směřována především v době nenadálých událostí, například při povodních. Další posun v podobě profesionalizace proběhl později, a to před 16 lety. „Začínalo se s obecnou pečovatelskou službou a s péčí o lidi bez domova. Další aktivity postupně přibývaly. Největší zásluhu na růstu Charity Beroun měla v té době určitě předchozí ředitelka Jana Civínová, která ji dovedla z malé organizace do této velikosti,“ uvedl během zahájení výstavy ředitel Charity Beroun Petr Horák.

Ilustrační foto.
V Hořovicích se čeká na nový kyčelní kloub až dva roky, jinde i dvanáct týdnů

Ten do Charity Beroun nastoupil před sedmi lety, v čase, kdy dle jeho slov přerůstala své možnosti. „Docházel jí takzvaně dech. Byla tedy potřeba se s profesionalizací dále posunout. Ledasco se dá zvládnout takzvaně nadšením, ale na řadu věcí už byly potřeba manažerská dovednost, ekonomické rozvahy a technické dovednosti. To byly ty klíčové změny, které jsme v uplynulých letech zavedly a nadále je rozvíjíme,“ přiblížil ředitel.

Pomoc dobrovolníků

Tři nejvýznamnější krizové události v profesionální éře Charity Beroun byly bezpochyby pandemie koronaviru, tornádo na Moravě a uprchlická krize, která vypukla po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. „Charita je vlastně jedna z prvních, která bývá ke zvládnutí krize takovýchto rozměrů povolána. Vždy jsme pro to dělali maximum, přičemž nás těšilo, že nám pokaždé pomáhalo množství dobrovolníků. V těchto momentech jsme navíc vždy s městem Beroun výborně spolupracovali a naše pomoc se k lidem dostala rychle a efektivně. Za vše velmi děkujeme,“ dodal Horák s tím, že v souvislosti s energetickou krizí a gigantickou inflací Charitě Beroun dělá nyní vrásky financování azylových domů, které provozuje.

Kostel sv. Kateřiny, Tetín.
Nová brožura představí poutní místa. Nevynechá ani Berounsko

Starostka Berouna Soňa Chalupová při slavnostním otevření výstavy uvedla, že přítomnost charity v regionu je nenahraditelná. „Žije tu s námi mnoho lidí, kteří potřebují péči a myslím si, že budou přibývat,“ řekla mimo jiné starostka a připomněla, že venkovní galerie Pěší zóna je jedinečná tím, že Palackého ulicí denně projde velké množství lidí.