Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charita pomáhá seniorům i v jejich domovech

Beroun - Zájem o terénní slžbu je veliká, řadu klientů dokonce musí organizace odmítat.

4.3.2010
SDÍLEJ:

Asistensti pomáhají seniorům i v jejich přirozehném, domácím prostředíFoto: Farní charita Beroun

O terénní služby pro seniory, jež poskytuje Farní charita Beroun, je velký zájem. Konkrétně nabízí osobní asistenci a pečovatelskou a odlehčovací službu, které jsou v souladu s dnešním trendem podpory bydlení v domácím prostředí jak nejdéle to lze.

„Cílem pečovatelské služby je zlepšit nebo vůbec i umožnit pobyt seniorů a zdravotně postižených v domácím prostředí. A to tam, kde rodina nemá možnost se denně o seniora postarat,“ vysvětlila Henrieta Votíková z Farní charity Beroun.

Pracovnice v sociálních službách tak pomáhají s péčí při zvládání běžných denních potřeb, například při osobní hygieně, převlékání, péči o kůži, vlasy a nehty, při zajištění stravy, obnovování pohybu nebo zajištění chodu domácnosti. Dále poskytují doprovod k lékaři, na úřady a další instituce, ale také při procházkách nebo cestách na bohoslužby.

Odlehčovací služby poskytují člověku, který celodenně pečuje o blízkou osobu v jejím domácím prostředí, nezbytnou pomoc k načerpání fyzických a psychických sil. Aby třeba mohl do lázní či na dovolenou. „Služba je nepostradatelná také v případě, kdy pečující člověk potřebuje vyřídit déle trvající úřední záležitost nebo kdy pracuje na snížený úvazek,“ uvedla Henrieta Votíková.'

Také služba osobní asistence umožňuje seniorům a lidem se zdravotním postižením plnohodnotný život v přirozeném domácím prostředí a omezuje tak nutnost jejich umístění do ústavní péče.

Berounská charita zaměřuje tyto služby nejen na obyvatele města, ale i okolních obcí. Zájem je veliký, v současné době má 78 klientů a neustále musí odmítat nové žádosti. Největší zájem je o pečovatelskou službu.

Charita je neziskovou organizací, a proto je závislá na množství finančních prostředků. Ty získává formou státních a krajských dotací či darem od nadací, soukromých firem nebo osob. „Ovšem tyto prostředky nejsou v takové výši, abychom mohli přijmout dostatek kvalifikovaných pracovnic a vyhovět tak všem žadatelům o naše služby,“ upozornila vedoucí pečovatelské služby Marta Altmanová.

Podle jejích slov je pro pracovnice velice těžké odmítnout klienty, kteří se jim svěří se svojí tíživou situací a hledají u nich pomoc. „To jsou pro nás velmi stresové situace, kdy si uvědomujeme, jak moc nás tito lidé potřebují. My bychom jim velmi rádi vyhověli, ale z nedostatku financí to není možné. Jen od počátku roku je takových žádostí osm,“ poznamenala Marta Altmanová.

Další problém představuje nízké finanční ohodnocení pracovnic v sociálních službách a nepravidelná pracovní doba. „K dispozici jsme od 7 do 19 hodin včetně sobot, nedělí a svátků. A navíc je to velká fyzická a psychická zátěž,“ dodala vedoucí služby s tím, že pečovatelky berou svoje povolání jako poslání.

KAREL SOUČEK

4.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Na utkání Nový Jáchymov - Chyňava přišlo 240 diváků.
14

Zdeněk Steiner: V Jáchymově se nedělají body lehce

OBRAZEM: V Berouně slavnostně otevřeli babybox

Beroun – V Berouně byl ve čtvrtek za asistence zástupců Středočeského kraje a města Beroun slavnostně otevřen nový babybox. Beroun byl posledním městem ve Středočeském kraji, kde toto zařízení chybělo.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

Ptejte se fotbalisty Lukáše Sklenáře

Beroun - Hostem Berounského deníku při on-line rozhovoru bude v pátek 20. října od 12 hodin fotbalista Lukáš Sklenář, který nedávno přestoupil do Českého Lva-Unionu Beroun. 

KRÁTCE: V Berouně předají ve čtvrtek Cenu města Marii Holečkové a Karlu Žákovi

Beroun - V sále berounského kulturního domu Plzeňka se ve čtvrtek 19. října uskuteční slavnostní večer ke Dni vzniku samostatného československého státu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení