A oheň to byl nejen velký, ale i nebezpečný; provázený výbuchy. V chatě se totiž nacházely barvy, ale i několik menších tlakových láhví s propan-butanem – a ve sklepě ještě byly uskladněny 20litrové kanystry s benzinem. Dalšími komplikacemi byly odlétávající kusy eternitové střešní krytiny a špatně přístupný terén, který hasičské technice neumožnil dojet až na místo zásahu a vynutil si natáhnout delší hadicové vedení přes sousední pozemky. A to nejzásadnější – od počátku existovalo podezření, že uvnitř mohl zůstat člověk!

K ohni u Hlásné Třebaně na pomezí Berounska a Prahy-západ požární jednotky čtvrt hodiny po deváté večer přivolalo hned několik telefonátů. Přestože první z nich byla na místě osm minut od vyhlášení poplachu, chata už hořela celá, konstatoval Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů. K ohni podle jeho slov vyjeli nejenom profesionálové z blízkých Řevnic a z Berouna, ale po chvíli byly povolány na pomoc také dobrovolné sbory z širokého okolí: z Hlásné Třebaně, Karlštejna, Dobřichovic a Litně; později ještě také z Chyňavy.

Do boje s plameny se hasiči zasahující v dýchací technice pustili čtyřmi vodními proudy. „Ve 21.35 hodin byl požár lokalizován. Hasiči ale museli postupovat velice opatrně, protože dalším nebezpečím byla postupná destrukce objektu. Kromě toho padla tma – a velitel zásahu požádal o dodání osvětlovacích balonů, neboť v nepřehledném členitém terénu hrozilo zranění hasičů," přiblížil Holomčík situaci na místě zásahu.

Už za umělého osvětlení následovalo strhávání polorozpadlé konstrukce, vyhledávání zbylých ohnisek hoření a jejich dohašování. Hodinu po půlnoci, kdy požářiště poněkud ochladlo, bylo možno začít s jeho postupnou prohlídkou. Naštěstí se nepotvrdila domněnka, že uvnitř chaty mohl někdo zůstat. „Průzkum byl negativní a jednotky začaly odjíždět na své základny. Na místě zůstala na dohled pouze část berounské jednotky s osvětlovacími balony – a také domácí hasiči z Hlásné Třebaně," konstatoval Holomčík.

Konečnou likvidaci požáru nahlásili hasiči až dopoledne; v 10.12. Poté, co společně s přivolanými kriminalisty požářiště znovu detailně obhlédl vyšetřovatel příčin požárů. V poledne pak ještě místo prozkoumal policejní kynolog se psem vycvičeným k vyhledávání stop po hořlavinách.

Okolnosti vzniku požáru, který podle prvotních odhadů spolykal milion korun, nadále zůstávají v šetření. Získané indicie nicméně jasně naznačují: podle všeho šlo o dílo žháře; objekt byl nejspíš zapálen úmyslně.