„Zájem o koupi chaty je v berounském regionu veliký. Mezi nejžádanější lokality patří Žloukovice, Na Ptáku, Srbsko, Na Vinici. Je jich hodně,“ vysvětlila realitní makléřka Jana Korejsová s tím, že poptávka, která už delší dobu převyšuje nabídku, žene ceny chat na horu. „V tomto směru je situace stejná jako na trhu s byty. Když je poptávka vyšší než nabídka, tak majitelé ceny chat zvyšují. Samozřejmě, že dost často neodpovídají reálné ceně a jsou nadhodnocené,“ konstatovala Jana Korejsová z R. K. Beroun.

Sehnat v současné době chatu, která by odpovídala představám kupujícího je téměř zázrak. Ty, co za něco stojí, jsou drahé, jejich ceny přesahují i dva miliony korun a ty, co lákají příznivou cenou, jsou vybydlené a bez pitné vody, elektřiny či příjezdové cesty. Ty nejzajímavější jsou obratem pryč. Klienti realitních kanceláří tak v zoufalství kupují i objekty jejichž technický stav není zrovna nejlepší. Tolik touží po té své vysněné chatě, že po delší době marného shánění, často na některou z vad nakonec rezignují.

„Chatu sháníme už tři roky. Určitou představu máme, ale pořád se nám nedaří najít tu správnou. Už jsme si jich prohlédli desítky. Některé se nám i líbily, ale když byla dobrá cena, byla chata na kopci a bez vody. Všichni vám tvrdí, že je voda v pár metrech, ale když vám soused řekne, že jí má ve třiceti, tak spíš věřím jemu. Minulý týden jsme nakonec podepsali smlouvu na koupi chaty v Račicích. Má studnu i elektřinu, ale potřebuje větší rekonstrukci. Majitelé ji postavili někdy v sedmdesátých letech a všechno si dělali sami. Zaplatíme za ní sedm set tisíc korun,“ vysvětlil Ivan Stašek z Králova Dvora.

Zájem o nákup chaty či chalupy je i na Příbramsku. Ovšem velmi se rozchází požadavky zájemců a nabídky realitních kanceláří. „ O chaty je velký zájem, nejsou, největší poptávka je po chatách kolem milionu. Ceny jsou různé od jednoho až po pět milionů. Záleží na lokalitě, stáří budovy nebo potřeby její rekonstrukce,“ uvedla Gábina Mašková z dobříšské realitní kanceláře Remax.

Podobnou zkušenost má i Blanka Čermáková z Příbrami. „Naše realitní kancelář eviduje poměrně velký zájem po rekreačních objektech, ovšem lidé mají zájem o chaty do miliónu a půl. Ovšem v nabídce jsou spíš dražší rekreační objety,“ říká makléřka. Mezi nejžádanější lokality patří okolí Vltavy, Kamýcko, Zduchovicko nebo Orlická přehrada. „Zájem je také o samoty nebo budovy na okrajích vesnic, ale těch je málo,“ dodává Čermáková s tím, že lidé mají zájem i o objekty, kde je potřeba rekonstrukce, ale opět se často rozchází jejich představa s reálnými možnostmi. „Zájemci většinou nejsou spokojeni s tím, jak moc by bylo nutné objekt za danou cenu opravovat,“ vysvětluje Blanka Čermáková.

Právě rekonstrukce dřevěné chaty čeká manželé Tereza a Jan Mlynaříkovi z Tuchlovic na Kladensku, kteří před časem koupili chatu v Kamýku nad Vltavou na Příbramsku. „Koupili jsme jí v dražbě, kam se dostala kvůli exekuci. Toto místo jsme si vybrali proto, že tady měli chatu naši prarodiče, ale kvůli vypořádání dědictví, kdy část rodiny nebyla ochotná se jinak domluvit, jsme ji museli prodat. Tato chata patřila nevlastnímu bratru naší babičky, takže když se naskytla možnost jí koupit, tak jsme neváhali,“ říká Jan Mlynařík s tím, že už se těší, jak nabytý objekt zvelebí do jeho původní krásy.