Požár lesa předčasně ukončil pobyt v Chorvatsku Štěpánce Reslové z Berouna, která zde trávila s rodinou dovolenou. Několik let jezdí do stejného kempu se známými pod stan. Na to, co v něm letos prožili, zřejmě nikdy nezapomenou. „Byli jsme na pobřeží mezi Šibenikem a Primoštinem, v malém soukromém kempu. Je to vlastně takový borovicový háj přímo u moře, ke kterému není přístup zleva ani zprava. Požáry zde nejsou ničím mimořádným. Řádí zde každým rokem, takže tam krouží letadla, která je hasí. Týden před naším pobytem tam také řádil požár. Nikdo z nás ale nečekal, že nám zkomplikuje dovolenou,“ vypráví Štěpánka Reslová.

Z pondělka na úterý 24. července ve čtyři hodiny ráno její manžel nasál vzduch, protože cítil kouř. „Nejprve si myslel, že někdo griluje. Pak ale zhluboka nasál vzduch znovu a ucítil dým. A to ho probralo. Protože celý kemp ještě spal, probudili jsme kamaráda a pak jsme se začali balit k odjezdu. Díky tomu se začali budit i ostatní obyvatelé kempu. Nikdo jiný náš kemp před blížícím se požárem nevaroval. Protože vítr foukal z vnitrozemí směrem ke kempu a požár se k nám rychle blížil, bylo otázkou jen pár minut, než se plameny ke kempu dostanou,“ popsala nejkritičtější okamžiky obyvatelka Berouna.

Ještě v košilích rychle vzbudili děti, sebrali pasy a nejnutnější věci, nasedli do auta a odjeli. Do vozu naházeli jen to, co stihli, než se na ně dostala řada, aby mohli vjet na asi padesátimetrovou výjezdovou cestu z kempu. Ta byla kamenitá a krkolomná. Z ní se pak prchající turisté dostali na hlavní silnici. „Přitom jsme projížděli kolem jiného kempu, ve kterém byli ubytováni lidé z Polska. Ti, aby zabránili nějaké katastrofě, vyhazovali propanbutanové lahve do moře,“ popsala Reslová.

Když se Štěpánka s rodinou do kempu vrátila, čekala je měsíční krajina. „Náš stan shořel a všude kolem byl jen šedý popel, černé stromy a voda,“dodala turistka.