Událostí je zasažený nejen majitel postiženého chovu, ale na pozoru jsou i další obyvatelé obce. Patří mezi ně i chovatelé papoušků. „Máme je zabedněné. Jsou chránění trojitým pletivem i plexisklem. S vnějším okolím nemají vůbec žádný kontakt," uvedl jeden z obyvatelů obce.

Chráněná musí být i drůbež. „Podstatné nyní je, že všichni chovatelé musí zabezpečit chovanou drůbež proti styku s volně žijícími vodními ptáky," upozornil ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný. 

Povinnosti má i obecní úřad, na jehož území se nákaza ptačí chřipky vyskytla. Musí se postarat o evidenci. „V rámci našeho katastrálního úřadu budeme roznášet sčítací listy. Nebudeme je dávat do poštovních schránek, ale lidem rovnou do rukou. Komunikace v tomto případě nesmí váznout," konstatoval starosta Hlásné Třebaně Vnislav Konvalinka, který se o nákaze v obci dozvěděl z rádia. Domnívá se, že mezi drůbež mohla vniknout od nedaleké řeky, kde se nacházejí divoké kachny.

Pro tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo kolem ohniska platí přísná pravidla. „V ochranném pásmu se obcím vydají listy. Jejich zástupci je předají chovatelům, kteří doplní počty chovaných zvířat," popsal ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný. Tuto povinnost mají drobní i komerční chovatelé.

V pásmu dozoru se výše uvedená povinnost týká komerčních chovů. Mezi další opatření patří i zákaz pořádání výstav, aktuálně platí napříč celou republikou. Tyto akce jsou zrušené i na Berounsku, nekonala se ani tradiční lednová výstava suchomastských chovatelů. „Nejdříve jsme počítali s tím, že ji uspořádáme v únoru. Teď už je jasné, že to bude až v srpnu ve Všeradicích," potvrdil předseda suchomastských chovatelů Jaroslav Peták.