Vláda výrazně snížila finance, které v příštím roce hodlá uvolnit do zemědělství. Zemědělci protestují a obviňují vládní politiky z necitlivosti a nepochopení problémů resortu.

Obzvlášť špatně na tom prý budou chovatelé hospodářských zvířat, a to především prasat. „Vládní rozhodnutí bude mít těžký dopad na chovatele prasat, neboť politická reprezentace jako by si neuvědomovala, jaké náklady jsou potřeba například na odklízení kadáverů,“ varoval předseda agrární komory České republiky Jan Veleba.

Podle chovatelů prasat náklady na provoz farem neustále rostou. „Z okolních zemí se k nám například dostalo několik nových nákaz, jejichž prevence stojí obrovské peníze,“ řekl už dříve František Doležílek, který má na starosti chov prasat ve společnosti Unikom. „Čeští chovatelé dodržují přísná pravidla, která zaručují vysokou kvalitu,“ připomněl.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič, který zemědělce z Berounska nedávno navštívil a o dotacích s nimi v Chodouni besedoval, věří ve zdárné vyřešení situace. „Jediným rozumným řešením je oboustranná komunikace a já jsem v tomto ohledu připraven vysvětlit farmářům stanoviska vedení resortu. Uchylování se k nátlakovým akcím nerozumím, ministerstvo vede s farmáři dlouhodobá jednání. Východiskem mohou být pouze koncepční kroky, na kterých se, jak věřím, s chovateli prasat dohodneme,“ uvedl podle serveru agris.cz.