„S viry bojujeme už od začátku roku. Syn přinesl chřipku ze školy. Sám se
z toho během tří dnů dostal. Pak ale onemocněla naše malá, se kterou jsem na mateřské dovolené. Od ní to nejprve chytil manžel a nakonec chřipka skolila i mě,“ vyprávěla nám maminka Jana z Králova Dvora, kterou jsme zastihli v místní ordinaci pediatra.

Klasické příznaky

Protože se blíží jarní prázdniny, řada rodičů se bojí, aby kvůli chřipce vůbec odjeli na hory, které mají často i zaplacené předem. „Máme odjíždět v sobotu a pořád nevím, jak to dopadne. Minulý týden bolelo v krku naší starší dceru Báru, ta už je ve škole, ale v pondělí jsme skončili u dětského lékaře se synem. Klasické příznaky, bolest v krku. Naštěstí nemá teploty, pevně věříme, že nakonec v sobotu na hory odjedeme. Vzali jsme útokem lékárnu, nakoupili prášky na imunitu a celaskony. Nechali jsme tam několik stovek, a tak se nám viróza pěkně prodražila,“ posteskla si Simona Špačková, maminka dalšího 
z marodů.

V předchozím týdnu stoupl počet nemocných o třicet procent, v současném týdnu ale lékaři zaznamenali úbytek pacientů. „Nejhorší byly předchozí dva týdny. Nyní už naší ordinaci navštěvuje méně dětí,“ hodnotí situaci na Hostomicku lékařka Daniela Štorchová, podle které je stále důležité, aby nemocní nepodcenili léčbu třeba tím, že by ji předčasně ukončili. Navíc je přesvědčená o tom, že jarní prázdniny vlnu chřipek přeruší.

Bolest hlavy a kloubů

Hostomická lékařka zaznamenala, že chřipková onemocnění snášely hůře starší děti, častěji si stěžovaly na bolest hlavy a kloubů. Vážnějších komplikací, jako je například zápal plic, bylo minimálně. I když v některých místech regionu začíná chřipka ustupovat, zdravotníci lidem stále doporučují, aby zbytečně nenavštěvovali hromadné akce. Lékaři upozorňují, že k nákaze může dojít například i v obchodech.

Mnozí mají chřipkové onemocnění právě za sebou a snaží se nabrat nové síly. Podle Daniely Štorchové mohou ke zlepšení kondice a posílení imunity přispět už zmíněné vitaminy. „Zaměřila bych se 
i na vitamin D. Jeho jediným přirozeným zdrojem je rybí tuk. Lidé ho mohou získat 
i konzumací ryb v konzervách. Vitamin D si mohou lidé pořídit i v lékárně,“ prohlásila pediatrička. Jak dále uvádí, ke chřipkovým epidemiím může v těchto měsících přispívat i to, že zásoby vitaminu D, který se tvoří v kůži vlivem slunečního záření, máme nyní vyčerpány.