Třicetiletého Petra informace o narůstající chřipkové epidemii nechávají pravidelně klidným. Už několik let chodí na očkování proti chřipce a je spokojen. „Ne že bych nikdy nezasmrkal, ale tu silnou chřipajznu jsem opravdu neměl už velice dlouho,“ popsal. Dnes počet pacientů, které trápí akutní respirační potíže, klesá. Tento týden jich v okrese hygienici evidovali 1300, což je v porovnání s minulým týdnem nárůst o necelé procento.

Podle Hany Šmejkalové, vedoucí protiepidemiologického odboru krajské hygienické stanice Praha, bylo od začátku chřipkové epidemie, tedy zhruba od listopadu, zachyceno 10 případů viru AH1N1, tedy takzvané pravé chřipky. „Naposledy to bylo tento týden na okrese Praha – východ. Vzhledem k namátkovým kontrolám to však neznamená, že se nevyskytuje i jinde,“ popsala současnou situaci lékařka.

Vakcínu ano, či ne a přibližně kdy?

Proti nákaze chrání řadu obyvatel očkování. Jarmila Židová ze Zdravotního ústavu Praha říká, že gró podávání vakcíny bylo na podzim. Nyní už je zájem ojedinělý. „Uvědomělí lidé, kteří pečují o své zdraví, se nechali očkovat hned ze začátku spolu s těmi, kteří mají nějaká zdravotní rizika, například astmatici, alergici,“ dodala s tím, že ve vakcíně jsou obsaženy virové kmeny, které nejčastěji způsobují akutní respirační onemocnění.

Alergická reakce může být silná

Ne vždy však lékaři očkování doporučují. „Obecně očkování je samozřejmě prospěšnou záležitostí, nicméně právě v případě chřipek bych nedoporučovala očkovat nejmenší děti. I u dospělého muže jsem viděla silnou alergickou reakci,“ uvedla dětská lékařka Eva Matějková s tím, že rozhodně by očkovala rizikové skupiny.

Počet akutních respiračních onemocnění včetně chřipky v berounském regionu v tomto týdnu

Věková skupina 0 až 5 let 6 až 14 let 15 až 24 let 25 až 59 let 60 a více let celkem

Počet onemocnění
na 100 000 obyvatel 3123 3477 1898 553 232 1300
Nárůst proti
uplynulému týdnu v % 14,60 –7,50 14,00 –8,50 0,00 0,80