Hlavní město Prahy nyní vydalo vlastní vyhlášku, která zpřísňuje znečišťování ulic. Za vyplivnutí žvýkačky na chodník, zahození nedopalku nebo papírku od párku v rohlíku ale můžete dostat pokutu i v Berouně, nebo v kterémkoli jiném městě či obci. „Vyhláška o znečišťování ulic platí obecně již řadu let a my jí samozřejmě uplatňujeme. Většinou vše vyřešíme domluvou, na místě ale mohou dostat blokovou pokutu ve výši tisíc korun,“ uvedl Pavel Novák.
Vyhláška o znečišťování prostředí ale mezi lidmi asi příliš známá není. Stačí jen pohled na chodník, na spoustu nedopalků a především zašlapaných žvýkaček, které hyzdí centrum Berouna. „Je těžké někoho pokutovat, protože bychom ho museli chytit ve chvíli, kdy například žvýkačku odhazuje,“ upozornil Pavel Novák. Lidé se navíc i vymlouvají, že nedopalek jim omylem vypadl z ruky, nebo že se netrefili do koše.
Tresty za znečišťování prostředí přesto strážníci udělují. „Když naše hlídka vidí například shluk mladých lidí u lavičky a kolem se povaluje nepořádek, nejprve používáme represi. Strážníci je donutí nepořádek uklidit, pokud se incident opakuje, příště již přistupujeme k pokutám,“ popsal postup velitel berounských strážníků.