„Přibližně před dvěma týdny, kdy jsme zaznamenávali nárůst nemocných, jsme přistoupili k určitým opatřením. Je ale velká pravděpodobnost, že budeme omezení rušit – vše ovšem závisí na aktuální situaci a jak se bude vyvíjet,“ uvedla mluvčí nemocnic Petra Horáková.

Na covidovém oddělení v Hořovicích leží aktuálně deset pacientů s lehčím průběhem, v Berouně zatím nikdo. V obou nemocnicích ale platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest, jako jsou respirátory nebo nanoroušky. Při vstupu do zařízení si příchozí musejí dezinfikovat ruce a návštěvy jsou možné pouze po předchozím povolení. „To znamená, že pokud chtějí příbuzní navštívit svého blízkého, který je u nás hospitalizován, musí nejdříve kontaktovat primáře oddělení, případně lékaře, který pacienta nebo pacientku ošetřuje, aby návštěvu schválil,“ vysvětlila mluvčí.

Před rokem touto dobou byla situace v obou nemocnicích mnohem horší. Od začátku loňského října vytvářel dramatický nárůst hospitalizovaných na covidových odděleních velký tlak na personál i na celý chod obou zařízení. Tehdy se především hořovická nemocnice blížila k momentu, kdy už by musela začít omezovat standardní péči. Situace vyvrcholila 15. března vyhlášením stavu hromadného ohrožení osob v obou nemocnicích, který trval tři týdny.

Nyní je podle Horákové situace díky vyšší proočkovanosti výrazně lepší. „V podstatě to je nesrovnatelné. Loni touto dobou byla ještě spousta lidí neočkovaných. Vnímáme to tak, že jak je proočkovanost populace poměrně vysoká, počet hospitalizovaných pacientů je nízký,“ poznamenala. Byť se letošní podzim vyvíjí zatím velice mírně, připomíná dosud platná opatření: „Chápeme, že jsou všichni z covidu už otrávení, přesto bychom byli rádi, aby návštěvníci nařízení respektovali – dezinfikovali si ruce a používali ochranu dýchacích cest.“