V azylovém domě pro matky a dětmi žije v současnosti 24 dětí se svými maminkami nebo babičkami.

Maminky i jejich ratolesti se ocitly v těžké životní situaci a nemohou si užít Vánoce tak, jak by si přály.

Proto se Berounský deník rozhodl opět pomoci a spolu se čtenáři nakoupili dárky všem dětem z azylového domu.

Samotný vánoční večer byl opravdu kouzelný. Děti se nedočkavě tlačily před dveřmi společenské místnosti, kde zatím probíhaly poslední úpravy. Zaměstnankyně Českého červeného kříže, který Azylový dům pro matky s dětmi v Berouně provozuje, zatím aranžovaly dárečky pod stromeček, nosily tácy s ukrovím, připravovaly přehrávač s koledami. Všechno muselo být dokonalé. A také bylo.

Děti se nemohly dočkat. „Moc, moc si přeji panenku,” svěřovala se Samanta.

Právě panenky ve vánočních přáních malých slečen vedly. A také kola a různá odrážedla, která děti zkrátka milují.

Ti starší si většinou na strom splněných přání psali o kosmetiku, batohy do školy a MP3.

Čtenáři se snažili dětem z azylového domu vyhovět za každou cenu, a to i ve chvíli, kdy shánění vysněného dárku bylo nadlidským výkonem.

Některé dárky prostě sehnat nešlo. Nejvíce štědré dárce potrápila kosmetika Hello Kitty. „Sháněla jsem ji všude. V Berouně nic takového nikde neměli, tak jsem si myslela, že ji seženu v Praze, ale bohužel ani tam jsem neuspěla,” svěřovala se s potížemi při nákupu kosmetiky jedna z hodných dárkyň, která nakonec koupila jinou kosmetiku pro malé slečny, která udělala princeznám stejnou radost.

Nakonec se pod vánočním stromkem v azylovém domě sešly desítky darů. Než si je ale děti mohly začít rozbalovat, sehrály nejprve betlémský příběh plný koled.

Přiznejme si ale, že pro některé bylo kulturní pásmo zkrátka k nevydržení. Malá Nikča by se už nejraději vrhla na hromadu dárků. Nejvíce ji lákala záhadná hromada překrytá bílým prostěradlem. Nakonec to nevydržela a nakoukla: „Jééé, to jsou kola. Maminko, budu mít kolo, to jsou kola,” vykřikovala nadšeně.
Právě kvůli této dětské radosti stály všechny přípravy za to. Moc dobře to ví pracovnice azylového domu, my v redakci Berounského deníku a samozřejmě největší dík patří vám, čtenářům, kteří jste sáhli do peněženky a postarali se o to, že i tyto děti mohly mít Vánoce štědré a veselé. Vám všem děkujeme.