Beroun/ Jindy klidné berounské sídliště Hlinky prořízl v dopoledních hodinách v útarý 25. listopadu křik lidí. Z jednoho z panelových domů v Branislavově ulici se začal valit hustý dým. Oheň poškodil lano výtahu, které se zřítilo dopřízemí i s šesti lidmi. Za několik minut na místo dorazili hasiči s policisty, brzy i první ambulance. „Začalo hořet v sedmém podlaží a oheň se začal šířit do osmého. Požár poškodil nosné lano výtahové kabiny a ta se i s šesti lidmi zřítila do přízemí,“ informoval hasiče velitel zásahu Tomáš Hradil. Ti spolu se záchranáři začali vyprošťovat a ošetřovat první zraněné.

Požár vznikl poté, kdy mladík v jednom z bytů neoprávněně manipuloval s hořlavými kapalinami uvnitř bytu. Popálil se a nadýchal se nebezpečných splodin. Zraněný utekl z bytu ven, ale zkolaboval před dveřmi bytu. Dveře zůstaly otevřené, a tak se požár šířil dál. Zraněno bylo celkem deset osob, mladík za svůj čin zaplatil životem.

Dramatický scénář naštěstí vznikl jen jako téma pro cvičení integrovaného záchranného systému. V Berouně se v letošním roce již jedno uskutečnilo, kdy bylo evakuováno Komunitní centrum v Berouně.

„Cílem cvičení je prověření rychlosti aktivace jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, připravenost dispečinku k řešení mimořádné události, spolupráce záchranářů a hasičů při přebírání raněných,“ uvedla tisková mluvčí záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.
Celé cvičení bude vyhodnoceno až za několik dní, velitel berounských hasičů Tomáš Hradil byl však bezprostředně po skončení akce spokojen. „Jedná se o panelový dům, obtížněji přístupný, dá se říci, že pro hasiče a záchranku to byl složitý zásah. Na vyhodnocení bude ještě spousta věcí, ale předběžně mohu říci, že cvičení splnilo svůj účel,“ uvedl Tomáš Hradil.

Neobvyklá situace přilákala pozornost lidí z okolních panelových domů. „O tom, že budou mít hasiči a zdravotníci cvičení, jsem se dozvěděla náhodou ráno, když jsem šla nakupovat. Takže když jsem slyšela sirény, už mě to nepřekvapilo. Ale řeknu vám, kdybych netušila, že je to jen simulace, byla bych hodně vyděšená,“ přiznala obyvatelka sousedního panelového domu Jana Malá.

Věrohodnost celé akce totiž dotvořili i figuranti ze střední zdravotnické školy, kteří díky pečlivému namaskování a nalíčení budili u přihlížejících dojem, že se jedná o skutečná zranění.