Již dvě dopravní nehody, které skončily smrtí cyklisty, řešili v letošním roce policisté na Berounsku. Ti se spolu se záchranáři shodují na tom, že nejčastější příčinou vážných zranění cyklistů, je chybějící přilba, která dokáže jak dospělému, tak především dítěti zachránit život.


Muž spadl na chodník a zemřel


Podle vedoucího dopravního inspektorátu Okresního policejního ředitelství ČR v Berouně Josefa Mencla došlo k prvnímu úmrtí cyklisty v letošním roce v obci Osek nedaleko Hořovic. Nákladní automobil zde 31. ledna okolo šesté hodiny ranní nedal přednost cyklistovi, který byl sražen a převezen do nemocnice, kde podlehl zraněním. Druhé úmrtí cyklisty se stalo v Hostomicích. „Došlo k němu ze 4. na 5. února v době od 20 do 7 hodin. Cyklista jel po dlážděném chodníku, kde byl nalezen již mrtvý. Pravděpodobně se jednalo o pád z kola, jehož následkem byla smrt,“ sdělil Josef Mencl.


Přilba zachránila holčičce život


Na cyklisty, kteří jezdí na kole bez přilby, apelují nejen policisté, ale především záchranáři, kteří jsou často svědky vážných dopravních nehod. „Mezi zraněním s přilbou a bez přilby je přímo markantní rozdíl,“ zdůraznil ředitel Zdravotní záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček. „Pokud má cyklista chráněnou hlavu, tak dochází většinou jen k lehkým zraněním či ke zlomeninám končetin, na které přilba nemá žádný vliv. Pokud ji však cyklista nemá, vyjíždíme často k tržným ranám hlavy, otřesům mozku či ke smrti,“ uvedl Bořek Bulíček, který vzpomínal na pád z kola šestiletého děvčete, kterému přilba zachránila život. „Stalo se to asi před čtrnácti dny nedaleko Řevnic. Dcera jela s otcem na kole, ale na krajnici dostala smyk, spadla do příkopu a narazila hlavou na kámen. Ten jí prorazil přilbu a způsobil tržnou ránu hlavy a otřes mozku. Kdyby však přilbu neměla, tak je mrtvá,“ řekl ředitel Trans Hospital Řevnice.


K dalšímu vážnému zranění cyklisty došlo minulý týden v okolí Mníšku pod Brdy, kde na lesní cestě havaroval muž na kole. „Cyklista jel na kole bez helmy a v podnapilém stavu, což je snad ta nejhorší kombinace. Pádem si způsobil několik tržných ran na hlavě, z nichž některé byly až v délce deseti centimetrů. Nakonec byl převezen na chirurgickou ambulanci do Příbrami, kde se podrobil několikahodinovému šití hlavy,“ popsal Bořek Bulíček.


Helmu lze pořídit za pět set korun

Koupě cyklistické přilby není drahou záležitostí. Dětská stojí od 340 do 900 korun, přilba pro juniory od 14 let stojí od 450 do 1200 korun a dospělí za ni zaplatí od 450 do 3000 korun. Tato investice se podle odborníků rozhodně vyplatí.