„Propagace boje proti drogám, zejména v řadách mladých lidí, je velmi důležitá. Mladí lidé jsou jimi nejvíce ohroženi," uvedl k protidrogové akci senátor Jiří Oberfalzer.

Cykloběh je svým rozsahem největší pravidelnou protidrogovou kampaní spojenou se sportem. Tato aktivita chce upozornit na dlouhodobě zanedbané vzdělávání na poli prevence. Zásadně volá po zvýšení drogové gramotnosti a osvěty.


„Touto akcí chceme upozornit na to, že dnešní děti mají mnohem snadnější přístup k drogám. Mají o nich přehled, ale velmi málo informací o tom, jak fungují. V tomto směru chybí osvěta. Děti pak drogu vyzkoušejí a zjistí, že jim pomáhá zahnat nudu, nabýt sebevědomí, vyřešit problémy ve škole a jiné.

Nevědí ale, jaké dopady bude mít na jejich osobnost a zdraví. To jim neřekne jejich starší spolužák ani dealer. My jim nabízíme pomocnou ruku. Po celou dobu tohoto našeho maratónu probíhají v ulicích navštívených měst informační kampaně," vysvětlil za občanské hnutí Řekni ne drogám – řekni ano životu Pavel Mudra.


Cykloběh začal 12. června v Orlové a skončí 23. června v Praze. Koná se při příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog, který připadá na 26. června. Trasa letošního ročníku vede přes 38 měst Čech a Moravy a je dlouhá 1250 kilometrů. Desetičlenný tým tuto vzdálenost urazí za 10 dnů. Denně tedy ujede 125 kilometrů.