Nové cyklohřiště, které bylo s příchodem letních prázdnin otevřeno v Nižboru na Panské louce, má už své nadšené příznivce. „Nejsem sice z Nižboru, ale na hřišti jezdím několikrát týdně. Z Berouna je to kousek. Místní kluci na mě koukají sice divně, ale to mně vůbec nevadí,“ svěřil se dvaačtyřicetiletý Milan Kšír. Že mají o cyklohřiště zájem i obyvatelé okolních obcí, potvrzuje starostka Nižboru Kateřina Zusková. „Cyklisté se na hřišti scházejí denně.
O tom, že nejsou pouze místní, víme,“ upozornila starostka.

Sportoviště nemá konkurenci

Cyklodráha, která se zrodila v hlavě známého herce a zastupitele Nižboru Tomáše Hanáka a stála jen 200 000 korun, stojí na obecním pozemku a skládá se zhruba z třiceti překážek. Nájezd je vyasfaltovaný a cyklisté mají k dispozici profesionální startovací zařízení. V berounském regionu nemá toto sportoviště konkurenci. „Když jsme byli s dětmi ve Vídni, hned vedle slavného Prateru se proháněli malí Rakušané po hromadách víceméně živelně navezené zeminy. Vzpomněl jsme si, jak jsme v dětství byli vděčni za každou hromádku, za každý skokánek, kde se člověk odlepil od země. Nápad jsem sdělil starostce a ta na jeho realizaci nabídla Panskou louku,“ uvedl Tomáš Hanák. Výstavba hřiště přitom trvala jen několik týdnů. „Zpočátku to byly jen nesmělé pokusy. Pak přišli dva nadšenci s myšlenkou na opravdovou, regulérní BMX dráhu. Zadali jsme projekty a na úřadech nám překvapivě vyšli vstříc. Několik firem jsme požádali o pomoc či alespoň fakturační shovívavost a za tři týdny byla dráha hotová. Práci nám zkomplikovala průtrž mračen. Ta přišla hodinu poté, co skončila závěrečná dobrovolná obecní brigáda. Přišla na ní jen komická hrstka obyvatel obce,“ popsal duchovní otec dráhy stavbu.

Při stavbě překážek pomáhali zejména závodníci kategorie BMX, velel jim několikanásobný mistr Lukáš Tamme.

Obec uvažuje o skateparku

Na dráhu byla použita vykopaná hlína z výstavby kanalizace. „Na Panské louce byl kdysi kemp, ale ten při povodních vzala voda. Proto jsme se rozhodli, že pozemek využijeme na oddechové centrum.

V územním plánu obce se s ním počítá jako s prostorem pro sportovní a relaxační využití,“ informovala Kateřina Zusková. Obec chce na pozemku vybudovat cestu pro pěší, po které by mohly jezdit maminky s kočárky na procházky, dále tam plánuje osadit lavičky a zkulturnit přístup k řece. „V budoucnu uvažujeme i o pláži a travnatém hřišti. Zatím nám na realizaci plánů chybějí prostředky. Budeme se je snažit získat prostřednictvím dotací,“ prozradila Kateřina Zusková.

Plán oddechového areálu už existuje a uvažuje i s výstavbou skateparku. „Máme ale obavy z hluku. Proto si necháme vypracovat hlukovou studii,“ dodala starostka.