Cyklostezka bude uzavřená vždy od 8.30 do 18 hodin. Chodci i cyklisté budou moci opravovaným úsekem ale projít. Na začátku a na konci úseku, kde se budou stavební práce provádět, bude náležitě poučená a označená osoba pro řízení provozu.

Na začátku a konci uzavírky bude informační tabule. Ta bude před opravovaným úsekem umístěna minimálně sedm dní před termínem uzavírky.

„Hlavně, že ji nezavřou o tom prodlouženém víkendu. Uzavírka potrvá jen dva dny, to s manželem přežijeme. Jezdíme každé odpoledne po cyklostezce na kole. Musíme zhubnout do léta do plavek," svěřila se Kamila Berková z Berouna.

Cyklostezka do Srbska je nyní průjezdná jen na vlastní nebezpečí. V loňském roce byla z důvodu padajícího kamení uzavřená.

Návrh na její uzavření podala Správa Chráněné krajinné oblasti Český kras, a to v úseku od nové lávky až po ukončení skalních stěn směrem k Srbsku. Z horní části svahu Červených skal totiž spadl skalní blok, který se při pádu roztříštil a některé jeho části dopadly přímo na cyklostezku či do její bezprostřední blízkosti.

Vzhledem k reálnému nebezpečí, které ve zmiňovaném úseku cyklostezky stále hrozí, je třeba provést komplexní zhodnocení stavu skal. Podle předběžných odhadů je zřejmé, že se bude muset zpracovat rozsáhlejší investiční záměr.

Na padající kamení upozorní dopravní značky

Cyklostezka z Berouna na Srbsko musí být před padajícím kamením zabezpečena v celé šíři.

„V polovině března se nám podařilo dohodnout s vedením CHKO Český kras na spolupráci při společném vyklizení prostoru nad cyklostezkou a odstranění hrozby visících kamenů. Samozřejmě nedokážeme úplně zabránit tomu, aby drobné částice nepadaly dolů, proto cyklostezka bude po zajištění nejnutnějších úprav opět otevřena, ale na vlastní nebezpečí," uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina.

Na možnost padajícího kamení upozorní cyklisty a pěší turisty dopravní značky. „Jezdím po cyklostezce z Berouna do Srbska každý víkend už několik let. To, že tu občas spadne kámen, mi nevadí. Má to i svoji výhodu, někteří lidé se bojí a raději zůstanou doma. Na cyklostezce tak není velký provoz," svěřil se Stanislav Panoš. Nebezpečný je více než půlkilometrový úsek, nad kterým se tyčí skály. Jsou vápencové a zjevně došlo ke zvětrání nejen části masivu, z něhož se už kus uvolnil, ale i okolních skal.

„Hledali jsme různá schůdná řešení. Ve hře je i lávka přes Berounku, která by cyklostezku v okolí Alkazaru převedla na druhý břeh," uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina s tím, že lávka je nákladná záležitost. „Naším cílem nadále zůstává odklonění cyklostezky v tomto úseku přes lávku na pravý břeh Berounky.

Podobné řešení mají například v Hýskově a akceptovalo by ho i vedení CHKO. Budeme se snažit najít vhodný dotační titul, z něhož by bylo možné tento projekt financovat," dodal Michal Mišina.

Cyklostezku z Berouna do Srbska už lidé využívají přes deset let. V roce 2006 byl vybudován úsek z Berouna k lomu Alkazar, který si oblíbili nejen cyklisté, ale i in-line bruslaři. V roce 2010 byla cyklostezka prodloužena až do Srbska.