Slyšeli jste již o systému Czech point, který lidem z jednoho místa umožní komunikovat s úřady i institucemi? Městský úřad v Berouně plánuje jeho zavedení stejně jako řada jiných měst v republice, a to od letošního února jako doplňkovou službu pro občany. Co tedy systém přinese obyvatelům nového?
Czech point neboli Český podací ověřovací informační národní terminál poskytuje lidem ověřené výpisy z katastru nemovitostí, z obchodního
i živnostenského rejstříku. Do budoucna se rozsah poskytovaných služeb rozšíří i o výpisy z trestního rejstříku. Pro občany tedy tento systém znamená konec hodinového čekání na úřadech a pobíhání ode dveří ke dveřím.

Do konce loňského roku byl Czech Point zaveden na jednašedesáti úřadech a čtyřiasedmdesáti poštách. Od letošního roku se na systém napojí 1300 matričních úřadů, krajské úřady a během roku také 800 pracovišť České pošty, vybrané zastupitelské úřady a kanceláře Hospodářské komory.

„Ministerstvo vnitra nepředpokládá, že by realizace projektu zbytečně zatěžovala jednotlivé obce, které budou Czech Point provozovat. Na samotné fungování projektu jednotlivé obce dostanou přidělené finance v rámci příspěvku na výkon státní správy,“ uvedla Jana Malíková, ředitelka odboru tisku a public relations a tiskový mluvčí ministerstva vnitra.

V Berouně je Czech point k dispozici na České poště, a to v prvním patře. Na městském úřadě bude systém zaveden od února a umístěn bude na správním a na živnostenském odboru. Již nyní jej však mohou využívat například obyvatelé Zaječova.

Za službu se ovšem musí také platit. Jedna stránka podle zákona o správních poplatcích vyjde na padesát korun. Za výpis z trestního a živnostenského rejstříku zaplatí tedy žadatel padesát korun. U katastru nemovitostí bude cena odpovídat násobku počtu stran.

Do budoucna bude Czech Point své služby rozšiřovat a bude tak možné například zjistit počet udělených bodů za dopravní přestupky. O možnosti vydávání výpisu z rejstříku trestů i na České poště a Hospodářské komoře vede ministerstvo vnitra intenzivní jednání s ministerstvem spravedlnosti.

Krátce o Czech Point:

  • Do systému Czech Point je v současné době zapojeno již mnoho desítek míst po celé České republice a stále přibývají další. V roce 2008 vznikne Czech Point na více než tisíci matričních úřadech, krajských úřadech a vybraných zastupitelských úřadech, ve stejném roce pak také na několika stovkách pracovišť České pošty a v kancelářích Hospodářské komory.

  • Vzhledem k rychlému nárůstu počtu míst uvolnilo Ministerstvo vnitra České republiky prostředky na školení pracovníků jednotlivých úřadů zapojených do systému Czech Point. Jen v listopadu 2007 prošlo školeními po celé České republice více než 700 účastníků, kteří budou jednotlivá místa Czech Point obsluhovat.

  • V roce 2008 se rozroste agenda, kterou jednotlivá místa Czech Point budou poskytovat. Zatímco v roce 2007 mohl občan zažádat o výpis z Katastru nemovitostí, výpis z Obchodního rejstříku a o výpis ze Živnostenského registru, v roce 2008 přibude možnost žádat o výpis z Rejstříku trestů a počítá se i s možností výpisu z karty řidiče, tedy o možnost zjištění počtu bodů udělených za dopravní přestupky.
    Zdroj: www.czechpoint.cz
    Zdroj: www.czechpoint.cz