Rychlejší komunikaci s úřady a výpis z katastru nemovitostí či z rejstříku trestů umožňuje nový systém Czech point, který je občanům k dispozici nejen v Berouně a v Hořovicích, ale i na některých obecních úřadech Berounska. V Berouně mohou lidé najít Czech point na České poště, kde funguje již od roku 2007, ale i na městském úřadě, kde tento systém zavedli začátkem února. Na obou místech si Czech point nemohou vynachválit a podle pracovníků pošty i městského úřadu jsou reakce lidí na nový systém velmi pozitivní.

Díky Czech pointu si totiž lidé mohou pořídit už několik ověřených dokumentů na jednom místě. „Komunikace elektronickou poštou byla lidem umožněna už dříve, ale Czech point vše ještě více usnadňuje,“ sdělila tisková mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Na České poště v Berouně si Czech point nemohou vynachválit. „Můžu říct, že to lidé hodně vítají. Když například nemají otevřeno na katastru nemovitostí, tak jdou lidé sem a jsou za to velmi rádi. Někteří starší lidé totiž přijedou do Berouna jen kvůli tomuto výpisu, a tak vítají, že nemusí sem nemusí jezdit znovu,“ vzpomínala Věra Faitová. Na České poště si mohou lidé pořídit výpis z katastru nemoviotstí, obchodního rejstříku i živnostenského úřadu. Do budoucna jsou i v plánu výpisy z trestního rejstříku a bodový systém pro řidiče.

Po měsíci jsou reakce pozitivní
Na městkém úřadě v Berouně využívají Czech point teprve měsíc. Již nyní však jeho fungování hodnotí samými superlativy. „Nejvíce se využívá rejstřík trestů, protože už to nedělají soudy. Potom katastr nemovitostí, obchodní rejstřík a nejméně žádostí je směrováno na živnostenský úřad,“ sdělila Ladislava Šlemínová, vedoucí odboru správního, podle které lidé Czech point skutečně vítají. „Někteří lidé jsou opravdu nadšení, protože najednou slyší, že budou mít výpis na počkání. Systém tedy umožňuje mnohem rychlejší komunikaci s úřady,“ potvrdila Šlemínová. Czech point je obyvatelům k dispozici na matrice a na evidenci obyvatel, kde je podle Šlemínové vždy nejvíce lidí přes poledne.

Za ověřené výstupy zaplatí lidé poplatek, který činí 100 korun, a to za první stránku. Za každou další i započatou stránku zaplatí 50 korun. Výpisy z evidence rejstříku trestů podléhají správnímu poplatku ve výši 50 korun.

Daně přes internet se podporují
Možnost využití elektronické pošty nabízí i Finanční úřad Hořovice. „V každém případě podání daňových přiznání prostřednictvím elektronické pošty podporujeme,“ uvedla ředitelka hořovického finančního úřadu Marie Horská.

Nové možnosti prozatím mnoho lidí nevyužívá. „I když jsme zaznamenali mírný vzestup, těch, kdo využívá elektronické podání je pouze jedno procento,“ upřesnila ředitelka Finančního úřadu v Hořovicích.