V září představil profesor Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby budoucnosti geneticky upraveného lidstva. „Během prvního Science Café, kdy nás navštívil profesor Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby, nám představil téma budoucnosti geneticky upraveného lidstva. Dovolím si říct, že následující diskuze byla posléze podnětnější než samotná přednáška, která v lidech právě vyvolala velmi zajímavé otázky,“ líčí Markéta Prošková, pedagožka volného času berounského DDM.

Na setkání, jež proběhlo 16. září, se tak lidé mimo jiné seznámili se skutečností, že genetická zdokonalování lidí jsou již běžnou praxí, aniž bychom si to uvědomovali. „Bylo překvapující, jak už hodně vylepšení jsme a jaké možnosti současná věda nabízí,“ dodala pedagožka.

Na dalším Science Café 21. října bude hostem hydrogeolog, docent Zbyněk Hrkal. „Představí téma věnující se problémům s nedostatkem vody a jejich řešení. Přednáška seznámí posluchače například s tím, proč někde lidé žízní, i když nemusí, a jestli nám opravdu hrozí nějaké velké sucho. Řeč bude i o současných technologiích, které pomohou nebo už pomáhají získávat nové zdroje vody,“ uvedla Markéta Prošková.

Ilustrační foto.
Policejnímu exnáměstkovi, který za volantem nadýchal, hrozí až rok ve vězení

Smyslem setkání je společné hledání otázek a odpovědí, představení vědců jako inspirativních osobností a prezentace konkrétních vědeckých výzkumů. „Prostředí je záměrně neformální, což dává prostor v následující diskuzi pokládat i nevědecké otázky. A jako bonus si návštěvníci mohou dát dezert, který pečou děti z našeho kroužku vaření,“ připomněla Prošková.

Program se skládá z přednášky, kdy pozvaný výzkumný pracovník představí své pole působnosti a problematiku, na které právě pracuje, poté následuje diskuze. „První část trvá obvykle pětačtyřicet minut až hodinu a půl. V navazující debatě mohou lidé pokládat otázky ke všemu, co je zaujalo,“ říká Prošková.

Podzimní mlha v okolí vrchu Zlatý kůň nedaleko Berouna.
OBRAZEM: Podzimní mlhy kolem Zlatého koně. Jak bílý opar vzniká?

Setkání v rámci projektu Science Café původně vznikla ve Francii. V České republice probíhají už ve více než dvaceti městech a nabízejí rozmanitá témata. Termíny přednášek lze nalézt na webových stránkách projektu nebo si je zpětně přehrát v rámci podcastů a videozáznamů rovněž prostřednictvím webu nebo aplikací Spotify a iTunes.