Daň z nemovitosti se vypočítává z několika koeficientů, které násobí základní sazbu. Ta letos v případě budov obytného typu, mezi které se řadí rodinné a bytové domy nebo obytné části zemědělských usedlostí, stoupla za metr čtvereční ze 2 korun na 3,50.

Jednou z položek, kterou se základní sazba násobí, je koeficient podle velikosti města nebo obce. V Berouně je to 2, neboť město spadá do kategorie 10 až 25 tisíc obyvatel. Další násobení je místním koeficientem, který si města a obce určují samy. V Berouně zůstává na hodnotě z roku 2011, tedy 2,5. A u bytů spadajících do společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) se násobí ještě číslem 1,22.

Ve zrekonstruované části bydlí senioři od října.
Nový domov pro seniory se na jaře rozšíří. Zbývá ještě čtyřicet volných míst

„V Berouně zůstává místní koeficient 2,5,“ potvrdila starostka města Soňa Chalupová, „dochází pouze ke změně, která vyplývá ze státního úsporného balíčku.“

Na otázku, zda radnice neuvažuje na příští rok o snížení koeficientu, starostka odpověděla, že nyní se řeší jiné záležitosti a na rozhodnutí o dani na rok 2025 je čas až do konce letošního června.

Kolik v Berouně zaplatí letos na dani například majitel garsonky o velikosti 35 metrů čtverečních? Nejdříve násobí hodnotou 1,22 kvůli SVJ. Následuje násobení základní sazbou daně 3,5 koruny a pak koeficientem podle počtu obyvatel 2 a místním koeficientem 2,5. Výsledkem je 748 korun. Loni přitom hradil 427 korun.

Veselé sousedské posezení Stradonická Vošklivá se konalo v sobotu 20. ledna.
Podívejte se : V restauraci U Kelta se v sobotu ženy bavily při své "Vošklivé"

Stejně lze vypočítat daň za jakkoli velký byt v Berouně. Majitel padesátimetrového bytu musí počítat s částkou 1068 korun, za osmdesátimetrový byt to letos bude 1708 korun.

A třeba majitel rodinného domu s jedním nadzemním podlažím a zastavěnou plochou 140 metrů čtverečních si bude muset připravit 3430 korun, protože k základní sazbě daně 3,5 koruny musí přičíst ještě 1,4 koruny za každé další nadzemní podlaží.

Modelové příklady daně za byty v Berouně

velikost bytu/domu letošní daň loňská daň
garsonka 35 m² 748 korun  427 korun
byt 50 m² 1068 korun 610 korun
byt 80 m² 1708 korun  976 korun
Rodinný dům s jedním nadzemním podlažím
a zastavěnou plochou 140 m²
3430 korun 2380 korun

Jak vypočítat daň z bytu v Berouně


Základem daně je výměra podlahové plochy v metrech čtverečních podle stavu k 1. lednu. Výměra se vynásobí koeficientem 1,22, je-li součástí jednotky pozemek přesahující zastavěnou plochu nebo je-li jednotkou užíván pozemek ve vlastnictví všech vlastníků jednotek v domě. Daňová sazba pro byt je 3,50 koruny za metr čtvereční. To se vynásobí koeficientem podle počtu obyvatel, jenž je v Berouně 2. Výsledek se následně vynásobí místním koeficientem, který má berounská radnice nastavený na hodnotě 2,5.