Karlštejn je jednou z obcí na Berounsku, která podpořila starosty ze Zlínského kraje v jejich boji za spravedlivější rozdělování peněz získaných na daních.

„Nelíbí se mi, že naše obec dostává na jednoho obyvatele až šest a půlkrát méně peněz než velká města. Malé obce to brzdí v rozvoji. Na každou větší investiční akci musejí dlouho šetřit, a nebo si brát úvěry,“ vysvětlil starosta Karlštejna Miroslav Ureš. Ten kromě nespravedlivého rozdělování daní poukazuje i na zisk z pokut, které udělí jejich obecní policie. „Naší obci zůstanou jen peníze, které na pokutách lidé zaplatí na místě. Ty ostatní zůstanou Berounu, do jehož správního obvodu Karlštejn patří,“ upozornil Ureš.

V současné době dostávají nejmenší obce z peněz získaných na daních na jednoho občana kolem čtyř tisíc korun, zatímco Praha 23 tisíc korun. „Iniciativu zlínských starostů, aby menší obce dostávaly z daní více peněz, plně podporuji. Myslím si ale, že je nereálné a neprosaditelné, abychom dostávali na občana stejně peněz jako například Praha,“ konstatovala starostka Nižboru Kateřina Zusková.

Malé obce vítají každou korunu

Nižborskému obecnímu úřadu plyne do rozpočtu z daní ročně zhruba sedm milionů korun. „Jsme rádi za každou korunu, kterou se naší obci podaří získat. S nadšením bychom přivítali i stoprocentní navýšení příjmu z daní. Byla bych proto ráda, kdyby se někdo konečně začal seriózně zabývat tím, co všechno musejí malé obce z přidělených peněz zajistit. Kdyby našel způsob jak jim pomoci,“ uvedla Kateřina Zusková. Podle ní je v malých obcích život daleko složitější než například v Berouně. „Nemáme obecní policii ani technické služby. Všechno je na starostovi a zastupitelích. Když nám například občané nahlásí, že nalezli uhynulou labuť, musím si já obléknout rukavice, vzít igelitový pytel a odklidit ji. V Berouně na takové věci mají své lidi,“ vysvětlila starostka.

Peníze by obce použily na rozvoj

S rozpočtem ve výši 3 600 000 korun musí v letošním roce hospodařit například zastupitelé Srbska. Vyšší příjmy z daní by proto přivítali i zde. Obec má necelých 500 obyvatel. „Nemáme vysoké a nereálné požadavky. Stačilo by nám stoprocentní navýšení. Naší obci by to velmi pomohlo v rozvoji,“ informoval starosta Srbska Jaroslav Bastl.